Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Abbasi Halifeliği Al-Saffah

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Paylaşmış olduğumuz gümüş antik sikke [Dirhem] çalkantılı bir dönemde darb edilmiştir. Al-Saffah [Kan Dökücü] Abbasi hanedanının ilk Halifesiydi ve soyunun izini Muhammed'in amcası Abbas'a dayandırıyordu. Emevilere karşı önderlik ettiği isyan Horasan'da başladı ve 750 yılında II. Mervan'ın Irak'ta yenilgiye uğratılmasıyla doruğa ulaştı. Al-Saffah orduda reform yaparak, başkenti taşıdı ve 751'de Tang hanedanına karşı önemli bir zafer kazanarak Maveraünnehir'i ve İslam için altın çağını güvence altına aldı. Basra önemli bir şehir ve entelektüel merkez haline gelmiştir.

Antik sikkenin ön yüzünde ortada Kufi yazısı ile Allah'tan başka ilah yoktur, ortağı yoktur lejantı. Çevresinde Allah adına bu dirhem 133 yılında Basra’da darb edilmiştir lejantı. Sikke arka yüzde Kufi yazısı ile Allah'ın Elçisi Muhammed [Muhammed Allah'ın elçisidir] lejantı. Kenarlarda Müşrikler hoşlanmasa da onu bütün dinlere tebliğ etmesi için hidayet ve hak din ile gönderdi lejantı.


ANTİİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Abbasi Halifeliği.jpg