The title of the page

Abonuteichos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,564
Beğeni
9,381
Abonuteichos [Ἀβώνου τεῖχος] Antik Kenti

Antik dönem ismi Abonuteichos/Abonouteikhos [Ἀβώνου τεῖχος] olan antik kent Paphlagonia bölgesi’nde günümüz Kastamonu/İnebolu ilçesidir. Roma imparatorları Antoninus Pius ve Lucius Verus dönemlerinde antik kent ismi İonopoliton [Ἰωνοπολιτῶν] olarak değişmiştir. İnebolu ismi İonopoliton [Ἰωνοπολιτῶν] isminden gelmektedir.

Roma dünyasında büyük ve etkili bir külte sahip olmuş olan Glykon [Γλύκων] kültünün kurucusu olan sahte peygamber Abonuteikhoslu Aleksandros [Ἀλέξανδρος ὁ Ἀβωνοτειχίτης] veya Paflagonyalı Aleksandros olarak bilinen mistik kahin Abonouteikhos / İnebolu [Ἀβώνου τεῖχος] antik kentinde doğmuştur. Glykon [Γλύκων] kültü Abonuteikhos [İnebolu] antik kentinde sahte peygamber Aleksandros tarafından oluşturulmuş antik bir Yılan tanrısıdır.Sahte peygamber Aleksandros, Makedonya'dan Kalkedon'a [İstanbul / Kadıköy] gidip burada bulunan Apollon tapınağının altına oluşturacakları kültten ve Tanrının Abonuteikhos'ta [İnebolu] ortaya çıkacağından bahseden kendi hazırlamış olduğu tunç tabletleri gizlice gömmüştür, daha sonra bu tabletlerin bulunmasını ve ününün başta Abonuteikhos [İnebolu] olmak üzere tüm Roma'ya yayılmasını sağlamıştır. Bu olayları haber alan Abonuteikhos [İnebolu] halkı şehirde bir Apollon Tapınağı inşa etmeye başlamışlardır.

Abonuteikhos [İnebolu] / İonopolis, Roma eyaleti olan Paphlagonia'nın başkenti Gangra'ya bağlı bir piskoposluk merkezine de dönüşmüştür.

İonopolis'li Petronius/Πετρώνιος [İznik Konsili]
İonopolis'li Diogenes/Διογένης [Efes Konsili]
Niketas/Νικήτας İonopolis piskoposu ve Büyük Orphanotropheion'un chartoularios'u. Orphanotrophos [ὀρφανοτρόφος] Bizans dönemi ünvandır.
John İonopolis piskoposu.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Abonuteichos [Ἀβώνου τεῖχος] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
85
Beğeni
294
İlginç bir hikaye ve yılan 🐍 antik dünya tam bir masallar diyariymis
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.