The title of the page

Adada Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Adada [Άδαδα] Antik Kenti

Antik dönem ismi Adada [Άδαδα] olan antik günümüz Isparta/Sütçüler ilçe karayolu üzerinde yer alan Sağrak köyü bölgesinde bulunan antik bir Pisidia kentidir. Adada antik kentinin ismi antik kaynaklarda Adadate ve Odada olarak da geçmektedir. Roma İmparatorluk Dönemi'nde özellikle İmparator Traianus, Hadrianus ve Antonius Pius dönemleri Adada antik kentinin en parlak dönemleridir.


Antik kent, ilk sikkelerin basıldığı Geç Helenistik dönemde bağımsız bir kent olarak MÖ 1. yüzyıla tarihlenmektedir. Roma İmparatorluğu'nda boyun eğdirilmiş bir şehir olarak İmparatorluk sikkeleri Trajan döneminde başlamış Valerian ve Gallienus dönemine kadar devam etmiştir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Adada [Άδαδα] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.