The title of the page

Adramytteion Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,566
Beğeni
9,383
Antik dönem ismi Adramytteion [Ἀδραμύττειον] olan antik kent günümüz Balıkesir/Burhaniye ilçesine bağlı olan Ören [ Eski Edremit ] beldesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Antik kent karataş sahili mevkiinden başlayarak 8 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır. Kentin kurucusu Kral Alyattes’ın oğlu, Kral Kroisos’un kardeşi Adramys’tir.Antik kentte darp edilmiş ilk dönem [MÖ 6.yüzyıl] antik sikkeler ön yüzlerde Zeus arka yüzlerinde ise Pegasus tasvirleri ile birlikte Α∆ΡΑ = ADRA olarak olarak antik kentin ismini görmekteyiz. Farklı dönem darp edilen antik sikkeler üzerinde tasvirler ve antik kent ismi farklılık göstermektedir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Adramytteion [Ἀδραμύττειον] antik kentinde darp edilmiş Antik Yunan dönemine ait sikkelerdir. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

Bu sitedeki tasarım ve yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,566
Beğeni
9,383
Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Adramytteion [Ἀδραμύττειον] antik kentinde darp edilmiş Antik Yunan dönemine ait sikkelerdir. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.