Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Aes Signatum

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Aes Signatum [bronz]

antik sikkeler nümizmatik_1458.jpg

Antik Roma’da sikkenin dolaşıma girmesinden önce para yerine kullanılan dökme tekniği ile yapılmış ve ilk gerçek Roma sikkesi olan Aes Signatum [bronz] MÖ 3. yüzyılın başlarında Aes Rude'nin yerini almıştır. Aes Signatum paralarının üzerlerinde Tripod, Trident, Çapa, Ok gibi tasvirlerin yanı sıra çeşitli hayvan figürleri bulunmaktadır. Aes Signatumlar dökülmüş olmaları, düzenli ve ayırt edilebilir dikdörtgen bir şekle sahip olmaları ve kabartma desenlerle damgalanmış olmaları bakımından Aes Rude [Kaba bronz] metal topaklarından daha fazlasıydı. Aes Signatum belirli bir değer taşıyordu ve üzerinde hükümet yetkilisini gösteren işaretlerle dökülmekteydi. Her biri 1600 gramlık bir ağırlık standardında dökülmüştür ve böylece tüccarlar tarafından her işlem yapımında tartım yapılması gerekmiyordu.