The title of the page

Aitna Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,988
Beğeni
9,853
Aitna [Αἴτνη] Antik KentiAitna veya Aetna [Αἴτνη], İtalya'nın Sicilya kentinin doğu kıyısında, Messina ve Katanya [Catania] şehirleri arasında, Catania Metropolitan Şehri'nde, Etna Dağının eteğinde, güney yamacında yer alan Sicilya'nın antik bir kentidir.

Aitna ,Yunan ve Roma mitolojisinde Sicilyalı bir peridir. Sicilya'daki Etna Dağı adını Aitna [Αἴτνη] antik kentinden almıştır. Dünyanın en değerli antik sikkesi olan Aitna Tetradrahmisi, MÖ 5. yüzyılın ortalarında Sicilya'daki Etna Dağı'nın eteğinde bulunan Aitna antik kentinde darb edilmiştir. Antik sikke, tüm zamanların en iyi kalıp oymacılarından birinin şaheseridir. Nümizmatik dünyasının Mona Lisa'sı olarak kabul edilen Aitna Tetradrahmisi, 1899'dan beri Brüksel'deki Cabinet des Madailles, Bibliotheque Royale de Belgique'de muhafaza edilmektedir. Bilinen sadece bir tane vardır.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Aitna [Αἴτνη] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,988
Beğeni
9,853
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,988
Beğeni
9,853
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.