The title of the page

Alexandreia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
Aleksandreia [Αλεξάνδρεια] Antik KentiAntik dönem ismi Alexandreia [Αλεξάνδρεια] olan antik kent günümüz Hatay/İskenderun ilçesidir. Antik kent MÖ 333 yılında, Makedonya Kralı Büyük İskender'in, Pers Şeyhi III. Darius’a karşı İssos Vadisi'nde [Hatay/Erzin ilçesi sınırları] kazandığı zaferden sonra bölgede bulunan Fenike şehri Myriandos'un ismi Alexandreia [Αλεξάνδρεια] olarak değiştirilmiştir. Büyük İskender'in Mısır'da kurduğu antik kentin ismide Aleksandreia [Αλεξάνδρεια] olarak geçmektedir [İskenderiye]. İkisini birbirinden ayırmak için, Kilikya bölgesindeki bulunan antik kente Alexandreia Minor [Küçük İskenderiye], Haçlılar döneminde ise Küçük İskenderiye anlamına gelen Aleksandretta [Αλεξανδρέττα] ismi ile bilinmektedir. Antik kent Seleukoslar’dan Romalılara, daha sonra 395 yılında Doğu Roma'ya [Bizans] katılmıştır.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Alexandreia/Aleksandreia [Αλεξάνδρεια] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,983
Beğeni
9,843
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.