The title of the page

Alexandreia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
Aleksandreia [Αλεξάνδρεια] Antik KentiAntik dönem ismi Alexandreia [Αλεξάνδρεια] olan antik kent günümüz Hatay/İskenderun ilçesidir. Antik kent MÖ 333 yılında, Makedonya Kralı Büyük İskender'in, Pers Şeyhi III. Darius’a karşı İssos Vadisi'nde [Hatay/Erzin ilçesi sınırları] kazandığı zaferden sonra bölgede bulunan Fenike şehri Myriandos'un ismi Alexandreia [Αλεξάνδρεια] olarak değiştirilmiştir. Büyük İskender'in Mısır'da kurduğu antik kentin ismide Aleksandreia [Αλεξάνδρεια] olarak geçmektedir [İskenderiye]. İkisini birbirinden ayırmak için, Kilikya bölgesindeki bulunan antik kente Alexandreia Minor [Küçük İskenderiye], Haçlılar döneminde ise Küçük İskenderiye anlamına gelen Aleksandretta [Αλεξανδρέττα] ismi ile bilinmektedir. Antik kent Seleukoslar’dan Romalılara, daha sonra 395 yılında Doğu Roma'ya [Bizans] katılmıştır.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Alexandreia/Aleksandreia [Αλεξάνδρεια] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,478
Beğeni
9,297
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.