Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Amerika'ya Kaçırılan Antik Sikke Yunanistan'a İade Edildi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Harika bir eser olan "Eid Mar" olarak bilinen ve 4,2 milyon dolar değerindeki madeni para, Sezar'ın bir zamanlar dostu ve müttefiki olan ve diğer Romalı senatörlerle birlikte onu MÖ 44 yılının Mart ayında öldüren Marcus Junius Brutus'un yüzünü gösteriyor. Tarihçilere ve uzmanlara göre Brutus, Sezar'ın düşüşünü alkışlamak ve cinayeti izleyen iç savaş sırasında askerlerine ödeme yapmak için madeni paraları altın ve gümüş olarak bastırdı.

IMG_20230324_232234.jpg


İade Salı günü, davada işbirliği yapan Manhattan bölge savcılığının Eski Eser Ticareti Birimi ve ABD İç Güvenlik Soruşturmaları yetkililerinin katıldığı bir törenle geldi. Yunan yetkililere iade edilen 29 eserden biri olan madeni para, müfettişlerin söylediğine göre onu 2020'de iyi niyetle satın alan kimliği belirsiz bir Amerikalı milyarder tarafından bu yılın başlarında verildi. Satışın düzenlenmesine yardımcı olan İngiliz tüccar Ocak ayında tutuklandı Yetkililer, madeni paranın kendisinin Şubat ayında kurtarıldığını söyledi.

Uzmanlar, Sezar'ın ölümünden iki yıl sonra basılan antik sikkenin yaklaşık bir nikel büyüklüğünde ve yaklaşık 8 gram ağırlığında olduğunu ve dolaşımda olduğu bilinen üç madeni paradan biri olduğunu söyledi. Madeni paranın gümüş versiyonu da basılmıştır ve yaklaşık 100 tane olduğu bilinmektedir.