The title of the page

Amisos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Amisos [ Αμισός ] Antik KentiAntik dönem ismi Amisos [ Αμισός ] olan antik kent günümüz Samsun ilidir. Samsun kent merkezinin kuzeybatısındaki Toraman Tepe ve yamaçlarını kapsamaktadır. Kızılırmak [Halys] ve Yeşilırmak [İris] nehirlerinin deltaları arasında yer almaktadır. Amisos [ Αμισός ] konumu nedeniyle Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde hem siyasi hem de ekonomik olarak önemli bir rol oynamıştır. Amisos [ Αμισός ] antik kenti aynı zamanda Mithradates'in [ Μιθριδάτης ΣΤ΄ Ευπάτωρ ] büyük şehirlerinden biridir. Yerleşim yeri, M.Ö. 4. yüzyılda Toraman Tepe ve civarında yayılım göstermiştir. Antik kent Helenistik dönemde gelişen ticaret ağlarıyla çok güçlü konuma gelmiştir ve en parlak dönemini VI. Mithridates döneminde yaşamıştır.Samsun'da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında keşfedilen Amisos hazinesi. Günümüzde Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan hazine Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olup 64 parçadan oluşmaktadır.
MÖ 5. yüzyıl civarında antik kent ismi sikkeler üzerinde ΠEIPA/PEIRA olarak görülmektedir. VI. Mithridates döneminden sonraki sikkelerden itibaren Amisos adı antik sikkeler üzerinde kullanılmıştır.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Amisos [ Αμισός ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.