The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Ankyra Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
Ankyra [ Aγκυρα ] Antik KentiAntik dönem ismi Ankyra [ Aγκυρα ] olan antik kent günümüz Ankara ilidir. Ankyra [ Aγκυρα ] durduran, yol kesen anlamına gelmektedir. Daha sonra bu terim gemicilikte kullanılarak gemi çapası [ Anchor ] anlamını almıştır. Ankara’nın antik dönem diğer Farsça üzüm sözcüğünün karşılığı olan Engür'dür. Ankara ve çevresi aynı zamanda üzümün anavatanıdır. En iyi şarapların da Çankaya'nın Kavaklıdere'sinde yapıldığı bilinmektedir. Ankyra [ Aγκυρα ] antik kenti Angora olarak da bilinir. MÖ.189 yılında Romalı Komutan Gnaeus Manlius Vulso, Galatlar'ı yenerek Ankara'yı Roma egemenliği altına almıştır.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Ankara / Ankyra [ Aγκυρα ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.