Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Antik Dönem Adak Çarkları

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Dönem Adak Çarkları


Bir daire içindeki haç olan güneş haçı, insanlık tarihinin en eski ve en yaygın kullanılan dini sembollerinden biridir. Güneşin ve onun gökyüzündeki günlük yolculuğunun güçlü bir simgesi olan güneş haçı aynı zamanda tekerlek ve onun icadıyla da ilişkilidir. Yaygın olarak tarih öncesi döneme tarihlenen kaya oymalarında bulunan bu sembol, eski Mısır, Çin, Avrupa, Anadolu ve Mezopotamya'da görülmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VOTIE (3).jpg


Minyatür döküm çarklar, Arkaik ve Klasik dönemlerde Kuzey Yunanistan, Makedonya ve Trakya'daki güneş tanrılarının kutsal alanlarında yaygın olarak kullanılan adak hediyeleriydi. Bronz, kullanılan metal açısından doğal bir seçimdi çünkü parlak, ve güneş ışığıyla aydınlanan görünümüne ek olarak antik çağlarda kutsal, saf bir malzeme olarak kabul ediliyordu.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VOTIE (2).jpg


Daha sonra bu tür tekerlek sembolleri, en çok Trakya-Makedonya bölgesindeki kabilelerin darb ettirmiş olduğu antik sikkelerinde ve Istros antik kenti gibi bir dizi Karadeniz yerleşiminin antik sikkelerinde görülen yaygın bir motif haline gelmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VOTIE (4).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VOTIE (1).jpg