Antik Sikkeler Nümzimatik

Antik Yunan Kenti Phanagoria'da Bulunan Sikkeler

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
224
Beğeni
472
Arkeologlar rusya'nın güneybatısında yer alan antik bir Yunan şehri olan Phanagoria'da altıncı yüzyıla ait muhteşem bir keşif yaptı

IMG_20230320_233913.jpg


Yüzyıllarca korkunç bir yangının külleri arasında gömülü kalmış bir amphorada 80 bakır stater tarzında antik Yunan sikkeleri bulundu.

IMG_20230320_233956.jpg


Bilim adamı ve ekibi, bakır paraların muhtemelen üçüncü yüzyılın sonlarında veya dördüncü yüzyılın başlarında Boğaziçi Krallığı'nda basıldığını, ancak altın para birimine daha ucuz alternatifler olarak altıncı yüzyıla kadar tedavülde kaldığını belirledi. Yangından zarar görmüş ahşap zemin kalıntılarının, tabakların ve kırık bir vaftiz kurnasının da ortaya çıkarıldığı bir moloz tabakasından çıkarıldılar.ılmış ve yine altıncı yüzyılda çıkan bir yangının enkazında kaybolmuş bir altın sikke örneği buldu. Bu ayki keşifle, araştırmacılar aslında iki ayrı yangın olduğu sonucuna varabildiler.