Antik Sikkeler Nümzimatik

Aperlai Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
Aperlai [Ἄπερλαι] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Aperlai .jpg


Antik dönem ismi Aperlae/Aperlai [Ἄπερλαι] olan antik kent günümüz Antalya/Kaş Sahilkılınçlı köyü bölgesinde Sıçak Yarımadası'nda uzun ve dar bir koyun başlangıcında yer alan antik kenttir. Antik kentin ismi Luwi dilinde Aprillai olup Akarsu Boğazı anlamına gelmektedir. Antik kentin olduğu konum bir fırtınada güvenilmezdi ve körfez hava koşullarından neredeyse hiç koruma sağlayamamıştır. Antik kent doğrudan dağlar ve sahil arasında güvensiz bir bölgede bulunmaktadır. Kentin surları dağların ekilebilir teraslı bölümünü kapsamadığı gibi güvenilir tatlı su kaynakları da yoktu. Antik kentin çevresinde bulunan çok sayıda sarnıç kentin yağmur suyuna büyük ölçüde bağımlı olduğunu göstermektedir. Aperlai [Ἄπερλαι] Antik Kenti, zamanla yavaş yavaş çökme nedeniyle Aperlae sahil bölgesinin batmasına neden olan bir fay hattının yakınında kurulu durumdaydı.

Aperlai [Ἄπερλαι] Antik Kenti MÖ 4. yüzyılın sonları ile 3. yüzyılın başlarında kurulmuş ve MS 7. yüzyılın sonuna kadar yaklaşık 1.300 yıllık bir ömre sahip olmuştur. Müslüman fetihlerinin başlamasıyla birlikte sahil güvenliği başarısız olmuş, korsan akınları ve Arap korsanları tehdidi nedeniyle Aperlai [Ἄπερλαι] Antik Kenti terk edilmiştir.

Antik kente ait bulunmuş çok az sikke mevcuttur. Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Aperlai [Ἄπερλαι] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_1S (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_1S (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_1S (1).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
antik sikkeler nümizmatik (1).jpg
antik sikkeler nümizmatik (2).jpg
antik sikkeler nümizmatik (3).jpg
antik sikkeler nümizmatik (4).jpg
antik sikkeler nümizmatik (5).jpg
antik sikkeler nümizmatik (6).jpg