The title of the page

Apollon Smintheus Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,718
Apollon Smintheus/Smintheion [ Απόλλων Σμινθεύς ] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik dönem ismi Apollon Smintheus/Smintheion [ Απόλλων Σμινθεύς ] olan antik kent günümüz Çanakkale/Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar köyü bölgesinde bulunan Apollon’a adanmış Helenistik döneminin en önemli kutsal alanlarından bir tanesidir.

Troya şehrindeki Athena tapınağından sonra Troas'ın en önemli ikinci kutsal alanıdır. Smintheus fareleri kovan Tanrı olarak Apollon'a İlyada'da verilen sıfattır. Smintheus aynı zamanda Yunan mitolojisinde Dionysos'un bir sıfatıdır. Smintheus fare veya sıçan anlamına gelen Smintha [Σμίνθα] Sminthos [Σμίνθος] kelimesinden türemiştir.

Apollon Smintheus [ Απόλλων Σμινθεύς ] çiftçileri farelerden koruyan bir tanrı olarak Troas bölgesinde ortaya çıkar. Kültün kökeni Girit'e kadar gitmektedir. Bu kültü M.Ö. 2000'de Girit'den Anadolu'ya göç edenlerin getirdiği antik kaynaklarda yazmaktadır. Zeus'un oğlu ve farelerin tanrısı Smintheus'a[ Σμινθεύς ] veya Smintheus Apollon'a adanmış olan Apollon Kültüdür.

Homeros
, İlyada destanında ise antik kenti şu şekilde anlatır; Troia’ya savaşa giden Yunan ordusu yol üzerindeki kentleri yağmalar, kadın ve kızları kaçırır. Gülpınar’a uğrayan Yunan ordusunun başındaki Akha kralı Agamemnon, Apollon Smintheus tapınağının rahibi Chryses’in kızını kaçırır. Baba kızını almak için defalarca Agamemnon’a [Yunan mitolojisinde Miken Kralı] çıkar ve ona armağanlar götürür ancak kızı bir türlü geri alamaz. Tanrısı Apollon’a yakarır ve Chryseis’i geri getirmesini ister. Öfkelenen Apollon Yunan ordusuna okları ile farelerden bulaşan veba salgınını salar. Yunan ordusu vebadan kırılır. Odysseus’un gözetiminde Gülpınar’a [Chryse] getirilir ve şükran olarak tanrı Apollon’a tapınakta kurbanlar kesilir. Farelere ve onların verdikleri zararlara karşı da insanlara yardımcı olan Apollo, tahıllara ve ambarlara zarar veren fareleri de bu kez yine okları ile öldürür.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_b99093 (12).jpg
 

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
Trajik bir olayın yaşandığı bu antik kent biyografisini ve antik sikkelerin görsellerini görüp idrak etmek heyecan verici
Tüm numizmatik eserlerin mutlak bir hikayesi ortaya çıkış öyküsü vardır
Teşekkürler @Antik Sikkeler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.