The title of the page

Arkeolojik Kazıda Stater Sikke Bulundu

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
Ağustos 2022'de, eski Auvergne eyaleti Dôme bölgesi Pionsat'ta ender bir antiksikke bulundu. Gümüşle karıştırılmış altın şeklinde darb edilen bu stater antik sikke galyalı yöneticilerin en ünlüsü Celtillus'un oğlu Vercingetorix'in tam adının güzel Latin harfleriyle yazılı olduğu nümizmatik bir eserdir.

EF5c3NNWwAEOzXi.jpg


Keşfedilen bu antik sikkenin ön yüzünde tam olarak VERCINGETORIXS ismi okunmaktadır. Arka yüzde ise Galya sikkelerinde yaygın olan bir tip, dört nala koşan bir at ve altında iki kulplu bir vazo görüyoruz. Ulusal tarih Kabinesin'de çalışan arkeologlar ıskandinav ve galya bölgelerinde yaptıkları arkeolojik çalışmalarda bir çok antik sikke keşfettiklerini ancak bu buluntunun bir ilk olduğunu belirttiler. Tüm arkeolojik alanlarda ve tarihi yapılarda benzer bir keşfin yapılmasının zor olduğu çünkü bu gibi eserlerin çoğnlukla tesadüfen bulunabileceğini kaydettiler.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.