Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Astypalaia Adası Antik Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Astypalaia Adası [ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ] Antik Sikkeleri - Astypalea


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Astypalea.jpg


Antik dönem ismi Astypalaia [ΑΣΤΥΠΑΛΑΙΑ] olan ada günümüz on iki üyeli meclisle yönetilen on iki adalar grubuna bağlı olan adalardan birisi olup, Kos [İstanköy] ve Rodos [Rhodes] adası gibi Karya bölgesine bağlı olan Yunan adasıdır. Astypalaia adası, Karyalılar'ın eline geçtiğinde ilk olarak Pyrrha, daha sonra Pylaea, daha sonra yeşilliği nedeniyle Tanrılar Sofrası [ΘΕΩΝ ΤΡΑΠΕΖΑ] ve son olarak Poseidon tarafından kanatlı balık kuyruklu leopar şeklinde kaçırılan Ancaeus'un annesinden dolayı Astypalaia olarak adlandırılmıştır. Ada Megara veya Epidaurus tarafından kolonileştirildi. Astypalaia, Atina'ya ödedikleri yüksek yıllık haraçtan da anlaşılacağı üzere, Klasik çağlarda zengin bir yermiş gibi görünmektedir. O zamanlar adada refahın bir başka simgesi olan çok sayıda tapınak vardı [Epigrafik yazıtlar ile kanıtlanmıştır]. Meyveler ve çiçekler neredeyse tüm adayı kaplıyordu, bu yüzden eski Yunanlılar Astypalea adasına Tanrıların Sofrası diyorlardı [ΘΕΩΝ ΤΡΑΠΕΖΑ]. Yunan mitolojisine göre Astypalea ve Europe, Finikos ile Perimidis'in kızlarıydı.

MÖ 105'te Romalılar, mükemmel limanları ve Ege'nin Avrupa ve Asya adaları arasındaki merkezi konumu nedeniyle adaya tanınan bir ayrıcalık olan Astypalaia ile bir ittifak imzaladılar. Yaşlı Plinius, Roma'nın Astypalaia'ya özgür bir devlet statüsü [libera civitas] verdiğini kaydeder.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Astypalaia antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78FCSE (10).jpg