Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Atarneus Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318

Atarneus Antik Kenti [ ΑΤΑΡΝΕΥΣ ] - ATAP


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Atarneus.jpg


Atarneus [ΑΤΑΡΝΕΥΣ] antik kenti günümüz İzmir-Dikili sınırları içerisinde bulunmaktadır [Daha sonra Mysia bölgesine ait]. Adramytteion antik kentinden Caicus [Bakırçay] ovasına giden yol üzerinde bulunmaktadır. Antik kent Dikili sapağının sağında kalan tepenin üzerindedir. Bölge ismi Ağıl Tepe - Ağıl Kale - Dikili Kalesi veya Kale Tepe olarak ta geçmektedir. Akhalılar tarafından merkezi Dikili yakınlarındaki Ağılkale’de kurulmuştır. Antik kent çevresindeki pınarlar ve sıcak su kaynaklarından dolayı kutsal kaynak, ana tanrıça kaynağı anlamına gelen Atarneus [ΑΤΑΡΝΕΥΣ] ismini almıştır. Pergomon Krallığından daha büyük olan Atarneus krallığının kalıntıları yerin çok altında bulunmaktadır.

Antik kentten günümüze kadar bir şey kalmamış olsa da Atarneus adına yapılan büyük tapınağın ve Tiran Hermias’ın sarayının yeri günümüzde bellidir. Tiran Hermias Makedon kralı Philippos II’nin planlarını açığa vurması için baskı görmüştür, istenileni yapmayınca Persliler tarafından çarmıha gerilerek öldürülmüştür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Atarneus [ΑΤΑΡΝΕΥΣ] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Antik kente ait bulunmuş çok fazla sikke yoktur. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (10).jpg


 

Ekli dosyalar

  • ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Atarneus.jpg
    ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Atarneus.jpg
    290 KB · Görüntüleme: 82