The title of the page

Atarneus Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,512
Beğeni
11,696
Atarneus Antik Kenti [ Ἀταρνεύς ]

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Atarneus [ Ἀταρνεύς ] antik kenti günümüz İzmir / Dikili sınırları içerisinde bulunmaktadır. Adramytteion antik kentinden Caicus [Bakırçay] ovasına giden yol üzerinde bulunmaktadır. Antik kent Dikili sapağının sağında kalan tepenin üzerindedir. Bölge ismi Ağıl Tepe - Ağıl Kale - Dikili Kalesi veya Kale Tepe olarak ta geçmektedir. Akhalılar tarafından merkezi Dikili yakınlarındaki Ağılkale’de kurulmuştır. Antik kkent çevresindeki pınarlar ve sıcak su kaynaklarından dolayı kutsal kaynak, ana tanrıça kaynağı anlamına gelen Atarneus [Ἀταρνεύς] ismini almıştır. Pergomon Krallığından daha büyük olan Atarneus krallığının kalıntıları yerin çok altında bulunmaktadır.

Antik kentte darp edilmiş Büyük İskender'in halefi olan Lysimachus'a ait antik sikke. Sikke ön yüz Büyük İskender tasviri,arka tip Athena sağ elinde Nike. Antik kent ismi sikke arka yüzde monogram olarak darp edilmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Atarneus.jpg


Antik kentten günümüze kadar bir şey kalmamış olsa da Atarneus adına yapılan büyük tapınağın ve Tiran Hermias’ın sarayının yeri günümüzde bellidir. Tiran Hermias Makedon kralı Philippos II’nin planlarını açığa vurması için baskı görmüştür, istenileni yapmayınca Persliler tarafından çarmıha gerilerek öldürülmüştür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Atarneus [ Ἀταρνεύς ] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Antik kente ait bulunmuş çok fazla sikke yoktur. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AT3 (10).jpg


 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.