The title of the page

Aziz Vlas Kazı Çalışmalarında 25 Adet Sikke Bulundu

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
Sivas'ta yaşamış Sebaste [Sivas] piskoposu Ermeni aziz Sebasteli Vlas mezarının bulunduğu düşünülen alanda yapılan kazıda 25 adet sikke bulundu. Kaleardı Mahallesindeki kazılarda ortaya çıkan sikkeler Anadolu Selçuk döneminde kullanılan sikkeler Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Emin Oğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Vakıflar Bölge Müdürü Teoman Karaca ve beraberindeki heyet Sivas’ta, bin 200'e yakın kiliseye adı verilen Aziz Vlas’ın mezarının bulunduğu düşünülen alanı inceledi.

5653.jpg


Kazı çalışmasını yapan ekipten bilgi alan Sivas Valisi Salih Ayhan, yapılan kazı çalışmalarında Anadolu Selçuk dönemine ait 25 adet sikke ile tandır bulunduğunu ifade etti.

Burada ki kazı çalışmalarının özünde, manasında buradaki halkın tabiriyle göz evliyası olan diğer ismiyle de Aziz Vlas olarak bilinen kişinin mezarını aramak değil. Burada belediyemiz çevre düzenlemesi yapacak. Çalışmalar yapılmadan önce bu bölgenin eski bir yerleşim yeri olması hasebiyle çalışma yapmadan önce tarihi bir değer var mı, yok mu önce kazı yaparak onun tespitinin yapılması. Akabinde de belediyemizin bir çevre düzenlemesi yapması. Aziz Vlas, Hristiyanlığın hak dini olduğu zamanda ki önemli temsilcilerinden birisi. Cenab-ı Allah’a hak dinine inancı olan Hıristiyanlığın hak din olduğu zaman ki önemli bir şahsiyet. Bizim burada ve Avrupa’da ismi zikredilen ve Sivas'ın inanç turizmi açısından önem arz eden bir kişidir. Şuan aşamada Selçuklu dönemine ait sikkeler ve tandır var. Çevre düzenlemesi yapmamıza da çok engel bir husus yoktur açıklamasında bulundu.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.