The title of the page

Bağdat'ta Trajan Tasvirli Antik Sikke Bulundu

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
470
Bulunan bu antik sikkenin ön yüzünde Roma İmparatoru trajan arka yüzünde hantal bir deve tasviri. MS 116'da basılan bu sikke, Roma Yakın Doğu'sundaki en eski deve tasviridir. Anavatanı Orta Asya olan hayvanın daha önceki tasvirleri Irak'tan biliniyor ve bir deve Büyük İskender'in günlerinden beri batıya gelmiş olabilir , çünkü Aristoteles deve ile tek hörgüçlü hörgüç arasındaki farkı biliyordu. Ancak, iki bulter kesinlikle yaygın değildi. Aksi takdirde, Trajan'ın başarılı portresinin de tanık olduğu gibi, işini bilen darphane ustası daha iyi bir şey yapardı.

antiksikkelernümizmatik14.jpg

Bununla birlikte, darphane ustası, muhtemelen bir devenin fazladan kamburu olan bir tek hörgüçlü olduğunu bilmiyordu. Hayvanın ayrıca daha kısa bacakları ve daha uzun saçları olduğunu da bilmiyormuş gibi görünüyor.

Tek hörgüçlü hayvan Romalılar tarafından iyi biliniyordu, ancak Araplar Şam Halifeliğini kurup Orta Asya arasındaki ticareti kolaylaştırana kadar Doğu Akdeniz'de deve tanınmadı.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.