The title of the page

Batık Gemi Enkazında Antik Sikkeler Bulundu

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
221
Beğeni
474
İsrail kıyılarında keşfedilen batık gemi enkazında roma ve memluk dönemlerinden kalma yaklaşık 560 gümüş antik sikkeden oluşan değerli bir keşif birçok tarihi eseri gün yüzüne çıkardı buluntular arasında kartal şeklinde bronz bir heykelcik, komik maskeli bir Roma pandomim heykelciği, kötü ruhları korkutmak için tasarlanmış çok sayıda bronz çan ve seramik kaplar bulundu.

IMG_20230330_093145.jpg


Antik gemi batığında keşfedilen birçok antik sikkenin yanısıra yapilan çalışmalar esnasında bir diğer özel buluntu ise zarif ve ender tasarımlı üzerinde tunik giymiş ve omuzlarında bir koç veya koyun taşıyan genç bir çoban figürünün oyulduğu, yeşil taşlı masif sekizgen bir altın yüzüktür.

IMG_20230330_093357.jpg


Arkeologlar bu güzel yüzüğün erken Hıristiyanlık döneminde İsa'nın iyi bilinen sembolik bir görüntüsü olduğuna dikkat çekiyorlar,araştırmaların detaylı şekilde deniz tabanında ve batık çevresinde devam edeceği belirtildi.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.