Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Aelia Ariadne Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,557
Beğeni
12,121
Aelia Ariadne | Αριάδνη

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Yaklaşık 450 yılında Konstantinopolis'te doğan Ariadne, Doğu Roma imparatoru Leo ve karısı Verina'nın kızıdır. Amcası kısa ömürlü imparator Basiliscus'tur. [475-476'da hüküm sürdü]. Kız çocuklarına Hristiyan azizlerinin isimlerini vermenin imparatorluk modası haline geldiği bir dönemde, adını Yunan mitolojisindeki bir kadın kahramandan almıştır.

Ariadne Yunan mitolojisinde, Zeus ve Europa'nın oğlu Girit Kralı Minos ve güneş Tanrısı Helios'un kızı Kraliçe Pasiphae'nin kızıdır.

Aelia Ariadne, geç Roma yönetiminden Bizans yönetimine geçişte çok önemli bir rol oynamıştır. 466'da, imparatorluğun Cermen paralı askerlerinin artan etkisini dengelemek için askere aldığı Anadolu dağ savaşçılarının şiddetli bir kabilesi olan İsaurialıların komutanı Zeno ile evlenmiştir.

İmparator Zeno 9 Nisan 491'de öldüğünde halefi yoktu. Senato'nun onayıyla Ariadne, yeni imparator olması için bir saray yetkilisi olan Anastasius'u seçerek ertesi ay onunla evlenmiştir. Ariadne 515'de, Anastasius ise 518'de ölmüş ve imparatoriçenin yanına gömülmüştür.

Ariadne'nin adına Zeno veya Anastasius'un hükümdarlığı sırasında son derece nadir altın sikkeler darb edilmiştir. Bilinen örnekleri sınırlı sayıdadır.

Aşağıda paylamış olduğumuz antik sikkeler imparatoriçe Aelia Ariadne adına darb edilmiş bilenen antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,557
Beğeni
12,121
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_E34921 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_E34921 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_E34921 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_E34921 (4).jpg