Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu II. Basileios

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

İmparatorluğun Genişlemesi

II. Basileios [Βασίλειος Β΄ Βουλγαροκτόνος] 960'tan 15 Aralık 1025'e kadar Bizans imparatoru unvanını taşımıştır. I. Basileios ile başlayan Makedonyalı hanedanından olup, II. Romanos ile Theofano'nun oğludur. 960'tan 963'e kadar babası II. Romanos ile, 963'ten 969'a kadar II. Nikiforos ile ve 969'dan 976'ya kadar I. İoannis ile kardeşi olan VIII. Konstantinos ile birlikte daha çok sembolik olarak ortak imparatorluk unvanı taşımıştır. Boulgaroktonos [Βουλγαροκτόνος] Bulgar-Kıran anlamına gelmektedir.

Neredeyse yarım yüzyıl boyunca Bizans İmparatorluğu'nu yöneten II. Basileios, MS 1014'te Bulgar İmparatorluğu'nu bünyesine katarak sınırlarını büyük ölçüde genişletti ve devleti dört yüzyıl içinde en büyük toprak boyutuna kadar genişletti. Ancak bu, uzun sürmeyecekti. Ölümünden sonra yaşamın zevkleriyle daha fazla ilgilenen ve bir kez daha düşüşün başlayacağı kardeşi VIII. Konstantin dönemi başlamıştır.

Konstantinopolis antik kentinde darb edilmiş imparator II. Basileios'a ait Tetarteron Nomisma kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde Mesih'in nimbate büstü kutsama için sağ eli havada sol elinde kodeks tutuyor. Soldan sağa + IhS XIS RЄX RЄGNANTInM lejantı. Arka tip Basil ve Konstantin'in büstleri soldan sağa + basil C CONSTΛnT Ib R lejantı.

[ Kodeks; bir dizi kağıt, parşömen ya da papirüs gibi yazılabilir materyallerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan kitap. Günümüzde el ile yazılan kodekslere el yazması da denilmektedir. Kodeks kelimesi, ağaç gövdesi, tahta blok veya kitap anlamına gelen Latince caudex kelimesinden gelir.]

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BYZ2.jpg