Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu II. Theodosius - Konstantinopolis

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Solidus kategorisinde olan paylaşmış olduğumuz antik sikke imparator II. Theodosius'un kızı Licinia Eudoxia ile Batı İmparatoru III. Valentinianus'un 29 Ekim 437 tarihindeki evliliğini anmak için Konstantinopolis'te darb edilmiştir. İlk kuzenler olarak bu evlilik, imparatorluk verasetini yeniden birleştirerek istikrarı koruma girişimini temsil etmektedir.

Antik sikkenin arka yüzünde on sekiz yaşındaki Valentinianus'un on beş yaşındaki Eudoxia ile evliliği, yeni evliler arasında kıdemli imparator Theodosius II ile tasvir edilmiş olup, Valentinianus'un gücünün nihai kaynağına işaret etmektedir.

III. Valentinianus ve II. Theodosius'un uzun hükümdarlıkları hem Doğu'da hem de Batı'da göreceli istikrar dönemlerinin göstergesi olsa da Batı İmparatorluğu, Valentinianus'un 454'teki ölümünden sonra ancak yirmi yıl ayakta kalabildi. Her ne kadar Theodosius Hanedanlığı Doğu'da onun ölümüyle sona erecek olsa da 457'de Marcian'ın ölümünden sonra Doğu İmparatorluğu bir bin yıl daha ayakta kalacaktı.

Bizans imparatoru II. Theodosius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparatoru II. Theodosius. Soldan sağa DN THEODOSIVS PF AVG - Dominus Noster Theodosius Pius Felix Augustus | Efendimiz Theodosius, Dindar ve Şanslı Augustus lejantı.

Arka yüzde solda imparator III. Valentinianus, ortada II. Theodosius sağda Licinia Eudoxia Theodosius'un önünde el ele tutuşuyorlar. Soldan sağa FELICITER NUBTIIS - Mutlu düğün lejantı.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KONSTANTINOPOLIS.jpg