Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Julianus | Konstantinopolis

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
Konstantinopolis antik kentinde darb edilmiş Solidus kategorisinde olan Antik Sikke.

Sikke ön yüzde imparator Julian büstü. Soldan sağa FL CL IVLIANVS PP AVG - Flavius Claudius Julian Perpetuus Augustus | Flavius Claudius Julian sürekli Auğustos lejantı. Sikke arka yüzde eli esirin başında asker. Soldan sağa VIRTVS EXERCITVS ROMANORVM - Virtus Exercitus Romanorum | Roma ordusunun cesareti lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Julian II.jpg


Konstantinopolis antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

İmparator II. Julianus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.


Neoplatonik paganizm lehine Hristiyanlığı reddetti. Pagan tapınaklarının yeniden açılmasını emretti ve Pontifex Maximus unvanını almıştır. İmparatorlukta putperestliği geri getirmeye çalıştı ve Yahudi olmayanlar tarafından Megas [Büyük] olarak adlandırıldı. Hristiyanlar ve Tarih için İhlal Eden [Παραβάτης] ve Mürted [Αποστάτης- dinden çıkma] olarak anılmıştır. İdolianos [Ειδωλιανός], Adonaios [Αδωναίος], Kausitauros [Καυσίταυρος] ve Pisaios [Πισαίος] sıfatları da ona atfedilir. İran'dan geri çekilme sırasında bir çatışmada mızrakla yaralanmış ve ölmüştür.

Kendisi son pagan Roma imparatoruydu ve imparatorluktaki çöküşü durdurmak amacıyla geleneksel ibadeti geri getirmeye çalışmıştır. Hristiyan kaynakları ise Hristiyanlığı reddetmesi ve Neoplatonizmin daha yeni bir biçimi olan Teurgia'ya geçmesinden ötürü kendisinden genellikle Dönme Julianus diye bahseder.