Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Procopius | Konstantinopolis

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Procopius | D N PROCOPIVS P F AVG


Dördüncü yüzyılda doğuda yalnızca tek bir büyük gaspçı vardı, imparator Julian'ın anne tarafından kuzeni olan Procopius. 363 yazında II. Julian Perslere karşı savaşta öldürüldüğünde, cesedini gömmek üzere Kilikya'ya taşıyan kişi, II. Julian'ın akrabası ve sefer komutanlarından biri olan Prokopius'tu. Julianus'un ölümünden hemen sonra onun halefi olduğunu söyleyerek Procopius, kendini imparator ilan etmek için harekete geçmiştir. Ancak bütün bunlara rağmen bölünmüş ordu, Prokopius'un iddiasını tanımadı ve saflarda doğu-batı ayrımında tarafsız görünen Jovianus'u imparator olarak seçmiştir. Procopius'un reddedilmesinin bir başka nedeni de, Julian'la olan yakın ilişkisinden ve sakal bırakmayı seçmesinden tahmin edebileceğimiz gibi paganizme olan sempatisiydi.

Procopius, şöhreti nedeniyle büyük bir tehlike altındaydı ve bu yüzden saklanmaya başladı ve ancak yeni doğu imparatoru Valens Suriye'ye giderken ortaya çıkmıştır. Pek çok şey Procopius'un lehine işliyordur. Valens çok uzakta değildi, aynı zamanda Konstantinopolis'teki yerel halk, Valens'in komutada geride bırakılan yozlaşmış kayınpederi Petronius'tan kurtulmak için çaresizce çabalıyordu. Bu nefret o kadar derinlere kök salmıştı ki, MS 365'te imparatora ve onun nefret ettiği kayınpederine karşı bir isyana yol açmıştır.

Prokopius'un isyanı kolayca alevlendi, ancak sürdürülmesinin imkansız olduğu ortaya çıkmıştır. Çağdaş tarihçi Ammianus, Procopius'un bir bağış teklifi yoluyla egemenliğini stratejik açıdan önemli Illyricum'a kadar genişletmeye çalıştığını, ancak görünüşe göre bunun bile başarısız olduğunu bildirmektedir. Zamanla Procopius'un ordudaki desteği azaldı, ta ki ordusundan geriye kalanlarla birlikte Valens'le yüzleşmek için başkentten ayrılana kadar. Prokopius, 366 yazında Nakoleia savaşından sonra Valens'e teslim edildiğinden ve idam edildiğinden, hiç şüphesiz hayatta kalmak için tek şansının gerçekleşmediğini düşündüğü zorlu savaştı.

Ammianus bize gaspçı Procopius'un kafasının anında kesildiğini söyler. Ancak Sokrates, Sozomenos ve Theophanes tarafından kaydedilen daha korkunç bir anlatım şöyledir; İki ağaç eğildi ve Procopius bu iki ağaca bağlandı, ağaçlar serbest bırakıldığında onu parçalara ayırmıştır.

Procopius'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Procopius.jpg