Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Romanos IV Diogenes

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,412
Beğeni
12,120
Romanos IV Diogenes

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg


Anonymous Follis sikke denilen, yaklaşık 100 yıllık kapsamlı olarak darb edildikten sonra, paylaşmış olduğumuz örnek antik sikkelerin üzerine Mesih'i ve bazen Meryem'i koyarak ve dünyevi hükümdara herhangi bir atıfta bulunmaktan kaçınarak, imparator Romanus antik sikkenin arka yüzünde utangaç ve alçakgönüllü bir şekilde kutsal sloganın baş harflerini kullanmıştır.

Antik Sikkenin arka yüzünde bulunan Ϲ B Ρ Δ lejantları Haç [İsa'nın Haçı, Hristiyanlara lütuf bahşeder] Roma Despotuna [Lorduna - Efendisine] Yardım Ediyor sloganın baş harflerini içermektedir. Σταυρὲ σου βοήθει Ρωμανόν Δεσπότην.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg


Günümüzde birçok kişi yanlış bir şekilde antik sikke üzerindeki lejantı C R P D olarak heceler. Bu B harfini R gibi görebilirsiniz ama 11. yüzyılın ortalarında - ikinci yarısında, ve 12. yüzyılın ilk üçte ikisinde, Bizans epigrafisinde Yunanca "B" harfinin böyle garip bir yazılışı - açık şekilde görülmektedir. Görünüşte, bu açık doğal bir Latin harfi R gibi görünmektedir. Örnek vermek gerekirse ΣΕΒΑΣΤΟΥ | CERASTOV = SEBASTOU.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (6).jpg