Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans İmparatorluğu Zoe Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318

Zoe Porphyrogenita - ΑΥΤΟΚΡΑΤΕΙΡΑ ΖΩΗ ΠΟΡΦΥΡΟΓΕΝΝΗΤΗ


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ZOE.jpg


Olaylarla dolu bir kariyerde, üç kocayla [ Romanos III - Michael IV - Constantine IX ] birlikte hüküm süren Bizans İmparatoriçesi Zoe.

Nisan 1042'ye gelindiğinde neredeyse iki yüzyıldır refah içinde hüküm süren büyük Makedon hanedanı çöküyordu. Bu hanedanın son büyük imparatoru II. Basileios 1025 yılında çocuk bırakmadan vefat etmişti; kardeşi ve sözde ortak imparator, işe yaramaz Konstantin VIII, kısa süre sonra öldü; geride üç kız çocuğu bıraktı; bunlardan ikisi hayatlarının çoğunu rahibe manastırlarında veya imparatorluk gynaeceum'unda [Saray kadınları lojmanı] görece belirsizlik içinde geçirmiştir. Üçüncüsü Zoe ise babasının ölümünden beri İmparatoriçe olarak gücü elinde tutuyordu ama bu gücü kendi arzularını takip etmek için kullanmıştı. Bunu yaparken soyunun tarihini entrika, nefret ve şehvetle dolu bir yola soktu; buradaki en etkileyici durak noktalarından biri, birbirlerinden nefret eden iki İmparatoriçe Zoe ve yaşlı kız kardeşi Theodora'nın eşi benzeri görülmemiş saltanatıydı. Birbirlerinden nefret ediyorlardı, ancak son kalıntıları oldukları hanedana büyük sevgi besleyen halk tarafından ortak iktidara zorlanmışlardı.

1033 yılına gelindiğinde, Zoe'nin, Theodora'nın onunla evlenmeyi reddetmesinin ardından verasetini güvence altına almak için babası tarafından aceleyle ayarlanan III. Romanos ile olan evliliği dağılmaya başlamıştı. Bu sırada, Romanos'un baş saray mensuplarından biri olan ve bir köylünün oğlu olan Hadım John, kardeşi Michael'ın saraya katılmasını ayarladı ve imparatoriçe Zoe, onun olağanüstü güzelliğine aşık oldu. 1034'te imparator Romanos'un hamamında öldürülmesinden sadece bir gün sonra [şüpheli bir şekilde] Michael ve Zoe evlendiler ardından aynı gün Michael - IV. Michael [Paflagonyalı] olarak taç giydi. Ancak IV. Michael epilepsi ve ödem hastasıydı ve saltanatı ancak 10 Aralık 1041'deki ölümüne kadar sürmüştür. Kısa bir süre sonra Zoe'nin [büyük ihtimalle zorla] onayıyla yeğeni V. Michael taç giydi. Saltanatı kısa sürdü, çünkü tahta çıkışından kısa bir süre sonra sevilen Makedon hanedanının bir üyesi olan Zoe'ye karşı yaptığı utanç verici davranış, Konstantinopolis'te bir halk isyana neden oldu ve hem Zoe hem de kız kardeşi Theodora'nın ortak yönetimi talep edildi.

Bunu başarmak için Zoe, manastırdaki sürgününden şehre geri döndü ve Theodora'yı geri almak için Petrion manastırına bir heyet gönderildi. Theodora, manastırı ve yaşadığı hayatı terk etmek istemiyordu ancak şapele sığındıktan sonra zorla Konstantinopolis'e götürüldü ve burada Ayasofya'da Zoe ile birlikte İmparatoriçe ilan edildi. Daha sonra saray saldırıya uğradı ve Michael V devrildi, kör edilip bir manastıra sürüldü. Böylece, iki İmparatoriçe'nin benzeri görülmemiş hükümdarlığı başladı ve imparatorluk ailesinin kadın üyelerinin gynaeceum'da kapatılması şeklindeki geleneksel Bizans geleneğini de böylelikle bozulmuş oldu. Theodora'nın manastırdan taşınması Zoe için pek hoş karşılanmadı çünkü onu oraya ilk gönderen oydu. Zoe, Theodora'ya olan düşmanlığından dolayı onu 1030 ve 1031'de iki farklı adamla tahtı gasp etmek için komplo kurmakla suçlamıştı. Zoe'nin suçlamalarından dolayı Theodora Petrion'daki manastıra götürüldü ve burada Zoe'nin daha sonraki bir ziyareti sırasında Kutsal Emirleri alması sağlandı.

Birbirlerine karşı devam eden nefretleri ve şüpheleri, ortak yönetimlerini karakterize ediyordu. Her ne kadar epikürcü Zoe'nin imparatorluk idaresine gerçek bir ilgisi olmasa da kendini enerji ve güçle bu göreve adamış görünen ciddi Theodora'ya kıyasla kız kardeşinin bu pozisyondaki kapasitesini ve artan nüfuzunu kıskanıyordu ve kendisi olmadan resmi faaliyetlere katılmasına izin vermiyordu. Kız kardeşlerin sert ilişkileri sarayı iki karşıt gruba böldüğü için ortak saltanatları felaketti. Zoe, Theodora'nın etkisini daha iyi ortadan kaldırmak için evlenecek kadar ileri giderek 12 Haziran 1042'de aceleyle Constantine IX Monomachos ile evlenmiştir. Genel güç, Theodora'nın elinden alınarak, hiyerarşide kız kardeşinden daha aşağıda yer alan karısı Zoe'ye daha yakın hale getirilerek, onun eline geçti. Zoe 1050'deki 72 yaşlarında ölümüne kadar tahtı kocası Constantine IX Monomachos paylaşmıştır. [Constantine IX Monomachos'un Ocak 1055'teki ölümünden sonra tek hükümdar Theodora olmuştur].

[ Zoe'nin kız kardeşi Theodora; Büyük Justinianus'un eşi Theodora ve I. Constantius'un eşi Theodora ve diğer Theodora ismini taşıyan İmparatorluğa ait isimler ile karıştırılmamalıdır. ]

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler imparatoriçe Zoe'ye ait antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_P3450943 (12).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Z (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Z (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Z (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Z (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Z (5).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Z (6).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Z (7).jpg