Antik Sikkeler Nümzimatik

Bizans Sikkelerinde Christ Pantokrator

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Bizans İmparatorluğı Justinian II - Konstantinopolis

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Justin, İsa'nın resmini antik sikkelere yerleştiren ilk imparatordur. Justinian tarafından MS 692'de Konstantinopolis ile Roma arasında büyüyen dini uçurumu uzlaştırmak amacıyla çağrılan Trullan Sinodunda [Πενθέκτη Οικουμενική Σύνοδος], Mesih'in nasıl tasvir edileceği konusu tartışıldı.

Trullan Sinodunda; Sinod [Konsil] tarafından yüksek rahip kral olarak selamlanan imparator II. Justinianus tarafından 692'de Konstantinopolis'te toplanan piskoposlar meclisi.

Sonuç olarak konseyin müteakip kararı, bundan böyle Mesih'in, Hristiyanlığın önceki döneminde hakim olan sembolik temsiller yerine insan biçiminde görülmesi gerektiği yönünde olmuştur.

Papa ile İmparator arasındaki ayrım, bu tür dini tasvirlerin kullanılmasını savunanlar [ εικονοδουλοι - surete tapanlar ] ve kullanımına karşı çıkanlar [ εικονοκλαστοι - imaj parçalayıcılar ] arasındaki anlaşmazlık gibi yalnızca genişlemiştir.

Abdülmelik bin Mervan - El-Malik [ Αμπντ αλ-Μαλίκ ιμπν Μαρουάν ], Justinian'ın Bizans solidus'una Christ'i yerleştirmesiyle yaklaşık aynı zamanda simgesiz antik sikke türlerini tanıtmasıyla, Hristiyanlık ve İslam arasında genişleyen ideolojik çatışmada önemli bir rol oynamıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz bizans sikkeleri [ Justinian II ] üzerinde yeni tip Mesih tasvirleri vardır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_1 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_1 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_1 (3).jpg


Emeviler'in beşinci halifesi el-Melik [Abdülmelik] tarafından darb ettirilmiş İmparator Herakleios ve iki oğlunun Bizans altın solidus'unun Hristiyanlıktan çıkartırılmış kopyasıdır. Yukarıda paylaşmış olduğumuz antik sikke orijinal Bizans Sikkesi, altta paylaşmış olduğumuz antik sikke görseli Abdülmelik tarafından darb edilmiş kopyasıdır. Sikke ön yüzde İmparator Herakleios ve iki oğlunun ellerinde tutmuş olduğu kürelerin üzerindeki haç sembolleri kaldırılmış ve arka tip haç ile birlikte lejant değiştirilmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2.jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_3.jpg


Antik Sikkeler Nümizmatik | 2023 ©