Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bosporos Krallığı Panticapaeum Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
Panticapaeum [ Παντικάπαιον ] antik kentinde darb edilmiş Stater kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PAN.jpg


Sikke ön yüzde Satirin sakallı başı .
Arka tip ağzında mızrak tutan Griffon.
Çevresinde Π-Α-Ν / PAN lejantı.

Antik dönem ismi Panticapaeum [ Παντικάπαιον ] olan antik kent Kimmer Boğazı'nın batı tarafında günümüz Kerç şehridir. Miletliler tarafından MÖ 7. yüzyılın sonlarında veya 6. yüzyılın başlarında, Mithridat Dağı olarak adlandırılan bir tepe üzerinde kurulmuştur. İskit dilinde Balık Yolu anlamına gelen Pantikapa olarak bilinmektekdir. Pantikapaion olarak da bilinmektedir. Pantikapaion [ Παντικάπαιον ] antik kenti aynı zamanda Bosporos Krallığının başkentidir. Yaklaşık 1000 yıl boyunca ayakta kalmıştır.

Miletliler tarafından M.Ö. 575 dolaylarında kurulan Pantikapaion, şehrin doğusundaki 30 gemiyi alabilen bir limanı komuta ediyordu. Pantikapaion, ilk hanedan yöneticileri Archaianaktidai altında hem güçlü hem de zengin olmuştur.