Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük İskender Ve Satrap Spithridates

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Büyük İskender Ve Satrap Spithridates [ΣΠΙΘΡΙΔΑΤΗΣ]


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Spithridates [ΣΠΙΘΡΙΔΑΤΗΣ], Pers Kralı II. Darios'un dizginleri altında Lidya ve İyonya'nın satrabı olarak görev yapmıştır. Büyük İskender ile Pers İmparatorluğu arasındaki ilk önemli savaş olan MÖ 334 yılındaki Granicus Savaşı'na Pers kuvvetlerinin komutanı olarak katılmıştır. Bu savaş sırasında Spithridates [ΣΠΙΘΡΙΔΑΤΗΣ], Büyük İskender'e saldırma fırsatını yakalamıştır.

Yunan tarihçi Arrian [ΑΡΡΙΑΝΟΣ] bu olayı şöyle anlatıyor: Büyük İskender'in mızrağı çatışmada paramparça olunca, görevi kralın atına binmesine yardım etmek olan kraliyet muhafızlarından Aretas'tan bir mızrak daha istedi. Ancak bu adamın mızrağı da mücadelenin en yoğun anında kırılmıştı ve kırık mızrağının yarısıyla dikkat çekici bir şekilde savaşıyordu. Mızrağını Büyük İskender'e göstererek, başkasından bir tane istemesini istedi. Bunun üzerine Korintli Demaratos Büyük İskender'e kendi mızrağını verdi. Büyük İskender, Darius'un damadı Mithridates'in kama biçimli bir süvari düzeninin başında diğerlerinin çok önünde at sürdüğünü görünce kendi hattının önüne geçerek Mithridates'in suratına mızrağıyla vurup onu yere serdi. Bu sırada Rhoesaces [Spithridates'in kardeşi] Büyük İskender'e hücum etti ve kılıcıyla Büyük İskender'in başına vurdu, darbe miğferin bir kısmını kırdı ama miğfer Büyük İskenderi korumuştu. Büyük İskender de ona saldırdı ve mızrağını zırhının içinden Rhoesaces'in göğsüne sapladı. Satrap Spithridates, Büyük İskender'e arkadan saldırmak için kılıcını kaldırmıştı ama Dropides'in oğlu Kleitos [ΚΛΕΙΤΟΣ], Spithridates'in [ΣΠΙΘΡΙΔΑΤΗΣ] kılıcı kaldırdığı kolunu kesti. Savaş sırasında birçok Pers komutanı öldürülmüştür. Lidya satrabı Niphates, Petenes ve Spithridates, Kapadokyalıların hükümdarı Mithrobuzanes ve Darius'un damadı Mithridates ayrıca Artahşasta'nın oğlu Darius'un oğlu Arbupales ve Darius'un karısının kardeşi Pharnakes ve paralı askerlerin komutanı Omare. Savaşın sonucu güneye giden yolun İskender'e açık olmasıydı; Sardes ve Efes savaşmadan alındı. Pers donanması Milet'te ortaya çıkana kadar Büyük İskender direnişle karşılaşmayacaktı .

O gün savaşta Kleitos'un [ΚΛΕΙΤΟΣ] müdahalesi olmasaydı tarih çok farklı bir seyir izlerdi. Büyük İskender'in Pers istilası, Çanakkale Boğazı'nı geçtikten sadece birkaç gün sonra yarıda kesilecek kasvetli bir başarısızlık olurdu. On binlerce Yunan ve Makedon askeri Küçük Asya'da lidersiz kalacaktı ve Doğu'nun Helenleştirilmesi neredeyse kesinlikle asla gerçekleşmeyecekti.

Büyük İskendere ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Lidya ve İyonya'nın satrabı Spithridates'e [ΣΠΙΘΡΙΔΑΤΗΣ] ait antik sikkeler.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Spithridates' (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Spithridates' (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Spithridates' (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Spithridates' (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Spithridates' (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Spithridates' (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Spithridates' (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Spithridates' (8).jpg