Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük Konstantin Barışın Kurucusuna

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

I. Konstantin veya Büyük Konstantin - Constantine I the Great

ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ A O ΜΕΓΑΣ


MS 313'te, hem Büyük Konstantin hem de Licinius için Roma ve Trier'den antik sikke darbı yapıldı. Darb edilen bu küçük antik sikkeler muhtemelen imparatorluk cömertliğinin bir parçası olarak vatandaşlara dağıtılmıştır. Bu antik sikkeler birkaç şeye gönderme yapmak için darb edilmiştir ve bu antik sikkelerin imparatorluktaki barışı andığı açıktır. Bu barış dönemi birçok olayın doruk noktasıydı; Büyük Konstantin Maxentius'u yendi, Licinius Maximinus'u yendi, Büyük Konstantin'in kız kardeşi Licinius ile evlendi ve bu olaylar iki imparator arasındaki barışı sağlamlaştırmıştır. Ayrıca MS 313'te Büyük Konstantin ve Licinius Milano Fermanı'nı imzaladılar.

Milano Fermanından Kısa Bir Kesit [MS 313 - Hristiyanlığa karşı hoşgörüyü sağlayan bir fermandır];

Ben, Constantine Augustus ve ben Licinius Augustus, şans eseri Mediolanum [Milano] yakınlarında buluştuğumuz zaman kamu refahı ve güvenliği ile ilgili her şeyi düşünürken, gördüğümüz diğer şeylerin yanı sıra, bunun kamu yararına olacağını düşündük. Birçoğunda, Hristiyanlara ve diğerlerine, her birinin tercih ettiği dini gözlemleme konusunda tam yetki verebilmemiz için, Tanrı'ya saygıyla ilgili düzenlemelerin mutlaka ilk önce yapılması gerekir; bu nedenle göklerin koltuğunda bulunan herhangi bir ilahiyat bize ve bizim yönetimimiz altındaki herkese karşı lütufkâr ve nazik olabilir. Ve böylece, bu sağlıklı öğüt ve en dürüst hükümle, hiç kimsenin kendisi için en iyi olduğunu düşünmesi gereken Hristiyan dinine uymaya kalbini verme fırsatının inkar edilmemesini düzenlemeyi düşündük. Öyle ki, gönüllerimizi ibadetine özgürce teslim ettiğimiz Yüce İlahiyat, her zamanki lütfunu ve yardımseverliğini her şeyde göstersin. Bu nedenle, Hazretleriniz şunu bilmelidir ki, daha önce resmi olarak size Hıristiyanlarla ilgili olarak verilen fermanlarda yer alan her türlü koşulun kaldırılmasından memnuniyet duyduk ve artık Hıristiyan dinini uygulamak isteyen herhangi biri bunu özgürce ve açıkça, tacize uğramadan yapabilir. Bu nedenle, bilinmelidir ki, daha önce resmi olarak size Hristiyanlarla ilgili olarak verilen fermanlarda yer alan her türlü koşulun kaldırılmasından memnuniyet duyduk ve artık Hristiyan dinini uygulamak isteyen herhangi biri bunu özgürce ve açıkça, tacize uğramadan yapabilir.

Milano Fermanı'nda kamu refahı ve güvenliğinden bahsedilir ve Büyük Konstantin'in barışın kurucusu ve kamu özgürlüğünün yeniden sağlayıcısı olduğu bahsedilir. Yani FVNDAT lejantlı antik sikkeler halk için barış kavramıyla güzel bir şekilde bağlantılıdır. Mars savaşın tanrısıydı ama aynı zamanda barışı sağlayan da oydu, çünkü ironiktir ki savaş eninde sonunda barışı getirir. Barışa ulaşmanın da tek bir yolu vardır; Igitur qui desiderat pacem praeparet bellum - Bu nedenle, kim barış isterse, savaşa hazırlansın.

Sikke ön yüzde Büyük Konstantin. Soldan sağa IMP CONSTANTINVS PF AVG - Imperator Constantinus Pius Felix Augustus = İmparator Constantinus, Dindar ve Mutlu [Şanslı] lejantı. Sikke arka yüzde savaş tanrısı Mars [Ares] bir esiri sürüklüyor, soldan sağa FVNDAT PACIS - Fundator Pacis = Barışın kurucusu lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg