Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük Konstantin Sonsuz Roma'ya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

I. Konstantin veya Büyük Konstantin - Constantine I the Great

ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ A O ΜΕΓΑΣ


Sikke ön yüzde miğferli ve zırhlı büstü ile imparator Büyük Konstantin. Soldan sağa CONSTANTINVS AVG - Constantinus Augustus lejantı. Sikke arka yüzde Roma, kalkanın üzerinde oturuyor. Soldan sağa ROMAE AETERNAE - Romae Aeternae = Sonsuz Roma'ya lejantı. Antik Roma dininde Roma, Roma şehrini ve daha geniş anlamda Roma devletini kişileştiren kadın bir tanrıdır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ROMA (3).jpg


İmparator Büyük Konstantin'e ait farklı Sonsuz Roma'ya lejantlı antik sikke. Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler üzerinde darphane işaretinin bir kısmı bir kriptogramdır. Eros kelimesi Yunanca olarak Epsilon [ε], Rho [ρ] ve Omega[ω] [ερωc - ΕΡΩΣ - C harfi S harfidir.] ve harflerinin bitişik harflerle yazılmasıyla yazılmıştır. Eros Latince'ye Amor olarak çevrilir ve Amor, Roma'nın anagramıdır. Amor, Roma'nın gizli adıydı. Virgil'in Aenid'inde [4.347], Aeneas, Dido'ya Likya Kahini'nin ona aşkının [amor] ülkesine [Roma olan] gitmesini emrettiğini söyler. Amor-Roma kelime oyunu, diğer örneklerin yanı sıra Sidonius Apollinaris'in bir mektubunda ve Aquincum'un bir yazıtında bulunan Roma tibi subito motibus ibit amor [Roma, aşk sana aniden gelecek] palindromundan da bilinmektedir. Bu darphane işareti yalnızca Büyük Konstantin için kullanılmadı. O dönemde tüm imparatorlar için antik sikkelerde kullanılıyordu. Kriptogram aynı zamanda bir dizi adak parasında da kullanılmıştır.

ερωc - ΕΡΩΣ lejantından önce gelen R harfi Roma'yı temsil eder. ερωc - ΕΡΩΣ lejantından sonra gelen P harfi ise hangi darphanede antik sikkenin darb edildiğini gösterir. O zamanlar dört darphane vardı: P - S - T ve Q.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ROMA (2).jpg


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ROMA (1).jpg