Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Constantius Galip Herkül'e

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341

Konstantius Chlorus - Gaius Flavius Valerius Constantius - Constantius I


Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin darb edilmesinden kısa bir süre sonra İmparator I. Constantius'un York'ta ölmesi Tetrarşi sisteminin kaderinde bir dönüm noktasıydı. I. Constantius'un birlikleri, Diokletianus'un kurduğu kademeli ve atanmış yönetim sürecini baltalayarak, Dünya tarihinin en büyük adamlarından biri olacak, Konstantinopolis kentinin ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun Büyük lakabıyla anılacak kurucusu, oğlu Gaius Flavius Valerius Constantinus'u [Büyük Konstantin] hemen imparator olarak ilan etmiştir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Nikomedya [İzmit] antik kentinde darb edilmiştir. Sikke ön yüzde imparator I. Constantius. Soldan sağa CONSTANTIVS AVGVSTVS - Constantius Augustus = İmparator Constantius lejantı. Sikke arka yüzde sopasına yaslanmış sol elinde Hesperides'in elmalarını ve aslan derisini tutan Herkül [Herakles] tasviri. Soldan sağa HERCVLI VICTORI NK - Herculi Victori = Galip Herkül'e lejantı.

Hesperides'in elmaları Herakles'in on iki görevinden on birinci olanıydı. Hesperidler, akşamın tanrıça perileri ve gün batımının altın ışığıydı. Onlar ya Nyx'in [Gece] ya da cenneti taşıyan Titan Atlas'ın kızlarıydı. Gaia [Yeryüzü] tarafından tanrıça Hera'ya düğün gününde hediye edilen altın elma ağacının bakımı Hesperides'e emanet edilmiştir. Onlara yüz başlı bir muhafız olan ejderha yardım etti. Herakles, on iki görevinden biri olarak elmaları getirmesi için gönderildi ve yılanı öldürdükten sonra değerli meyveyi çaldı. Tanrıça Athena daha sonra onları Hesperides'e geri vermiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg