Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Cumhuriyetin Umudu Gratianus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Gratianus, babası I. Valentinianus MS 375'te öldüğünde ve onu Batı Roma İmparatorluğu'nun tek hükümdarı olarak bıraktığında kendi başına yönetemeyecek kadar gençti, bu yüzden üvey annesi Justina, reşit olana kadar naip olarak hareket etmiştir. Bu süre zarfında Gratianus, Roma yaşam tarzında eğitim gördü ve başarılı bir yönetici olması için gerekli beceriler, askeri tatikler ve strateji konusunda eğitildi. Pontifex Maximus [Yüce Rahip] ünvanını reddetti ve Zafer Altarını Senato Binasından kaldırmıştır. Bu sunak, Zafer tanrıçasına adanmıştı ve yüzyıllardır Roma'da uygulanan pagan dininin bir simgesiydi. Gratianus'un sunağı kaldırma kararı, artık pagan dinine müsamaha göstermediğinin ve bunun yerine Hristiyanlığı benimsediğinin açık bir işaretiydi. İmparator Gratianus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_grt.jpg


Sikke ön yüzde Gratianus büstü. Soldan sağa DN GRATIANVS PF AVG - Dominus Noster Gratianus Pius Felix Augustus: Efendimiz Gratianus Dindar ve Şanslı/Mutlu İmparator lejantı. Sikke arka yüzde Valentinian I ve kardeşi Valens. Soldan sağa SPES RP - Spes Reipublicae: Devletin/Cumhuriyetin umudu lejantı. Aralarında VOT V MVL X - Votis Quinquennalibus Multis Decennalibus: Saltanatın Beşinci Yıldönümü İçin Yeminler Ve Gelecek Onuncu Yıl için Daha Fazlası lejantı olan kalkan. Kalkanın altında I. Valentinianus'un oğlu sekiz yaşındaki Gratianus küçük bir togatus [Roma mermer heykeli] olarak tasvir edilmiştir. Altta Antiochia/Antakya antik kentinin kısaltması ANTI lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GRATIAN.jpg