Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Cyrenaica Kyrene - Silphium

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Silphium Bitkisi

Cyrenaica [ Κυρηναϊκή] - Kyrene

Kirene/Cyrene [Κυρήνη] Antik Yunan ve Antik Roma şehri, günümüzde Shattah Libya sınırları içindedir. Bölgedeki en eski ve en önemli 5 Antik Yunan şehrinden biridir. MÖ 631’de Ege Denizi’ndeki Thera Adası’ndan gelen göçmenler tarafından kurulmuştur. MÖ 323’ten başlayarak Ptolemaios Krallığının koruması altına giren kent antik çağın büyük kültür merkezlerinden biri olmuştur. Aynı zamanda antik kentte ünlü bir tıp okulu vardır.

Kirene, MÖ 631'de Thera'dan Dorian yerleşimciler ve Delphic kehanetinin talimatına göre liderleri Battus tarafından kurulmuştur. Yaklaşık yüz yıl sonra, şehir Kartaca'ya bile rakip olacak kadar refah içinde büyüdüğünde, Kirene küçük, kalın modüller üzerinde arkaik tarzda gümüş antik sikkeler darb etmeye başlamıştır. Kirene'nin hemen hemen tüm antik sikkelerinde antik kentin sembolü ve zenginliğinin başlıca kaynağı olan Silphium bitkisi bulunmaktadır.

Kalın bir kökü, rezene benzeri bir sapı, kereviz gibi yaprakçıkları olan büyük ve birbirini izleyen yaprakları, tepesinde küçük sarı çiçeklerden oluşan küresel salkımları ve phyllon adı verilen geniş yapraklı, kalp şeklinde meyvesi olduğu tarif edilmiştir. Bitki, besin kaynağı, yemek için baharat ve en önemlisi ilaç olarak birçok kullanımı nedeniyle eski zamanlarda çok değerliydi. Çiçeklerinden parfümler yapılır, sapları yiyecek veya yem için kullanılırken, meyve suyu ve kök çeşitli tıbbi iksirler yapmak için kullanılırdı.

Greko-Romen yemeklerinde [Apicius'un tariflerinde olduğu gibi] kullanımının yanı sıra, bitkinin birçok tıbbi uygulaması öksürük, boğaz ağrısı, ateş, hazımsızlık, ağrı ve sızıları, siğilleri tedavi etmek için kullanılmıştır.

M.Ö. 480-460. Kyrene antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke. Antik sikke üzerinde Zeus Ammon sağda,KYPA -KYRA lejantı ve Silphium bitkisi görülmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_CR67.jpg


M.Ö. 331-322 Kyrene antik kentinde darb edilmiş Hemistater kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde at üzerinde genç arkasında, KYPA -KYRA lejantı arka tip çift yapraklı Silphium bitkisi altta Θ-E lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_CR68.jpg