Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Danimarka'da 6. Yüzyıldan Kalma Altın Eserler Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471

Danimarka'da amatör bir arkeolog Roma İmparatorluğu dönemine ait birçok altın nesneden oluşan bir hazine keşfetti. Tarihi bir değer taşıyan bu hazinenin Danımarka'nın batısındaki Vejle Müzesi'ne verildiği belirtildi.

IMG_20230328_094246.jpgMüze yetkilisi Mads Ravn keşif ile ilgili yaptığı açıklamda, "6'ncı yüzyıldan kalan bu hazinede, tabak büyüklüğünde bir madalyon da dahil olmak üzere toplam 22 altın nesne bulunuyor. Söz konusu parçalar üzerinde bazı bilmediğimiz semboller bulunuyor, Viking Çağı'ndan önceki dönemi hakkındaki bize yeni bilgiler verecek" diye konuştu.
Yaklaşık bir kiloyu bulan bu hazine 8'nci ve 12'nci yüzyıllar arasında Viking Çağı'nda kralların beşiği olarak kabul edilen Jelling yakınlarında keşfedildi. Keşif yaklaşık altı ay öncesine dayanıyor ancak şimdiye kadar gizli utulmuştu