Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Diocletianus Roma Halkının Ruhuna

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341

Gaius Aurelius Valerius Diocletianus - Diocletian - Diocles


Diocletian, yalnızca Roma İmparatorluğu'ndaki askeri anarşiye son vermesiyle değil, aynı zamanda imparatorluğu batı ve doğu olarak ikiye ayırması ve yirmi yıllık bir saltanattan sonra emekli olabilmesi için düzenli bir ardıllık kurmasıyla da ünlüdür. MS 283'ten itibaren, Carus ve oğlu ve halefi Numerianus altında, imparatorluk muhafızlarının [protectores domestici] komutanı olarak hareket etti ve bu imparatorların her ikisinin de ölümünde oldukça şüpheli bir figür olarak görünmüştür. Numerianus'un Nikomedia yakınlarında gizemli koşullar altındaki ölümden sonra onun yerine Diocletianus [Diocles] imparator ilan edildi. Bu sırada Diocles olan adını Diocletian olarak değiştirdi.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Heraclea antik kentinde darb edilmiştir. Sikke ön yüzde imparator Diocletian. Soldan sağa IMP C C VAL DIOCLETIANVS P F AVG - Imperator, Caesar, Caius Valerius Diocletianus Pius Felix Augustus = Başkomutan [İmparator], Sezar, Gaius Valerius Diocletian, Dindar, Talihli, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde Genius ayakta. Soldan sağa GENIO POPVLI ROMANI - Genio Populi Romani = Roma Halkının Dehasına/Koruyucu Ruhuna lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DİOCLETİAN.jpg