The title of the page

Dionysoupolis Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,932
Beğeni
9,797
Dionysoupolis [Διονύσου πόλις] Antik KentiAntik dönem ismi Dionysoupolis [Διονύσου πόλις] olan antik kent, ilk başta antik Trakya'da, daha sonra Roma'nın Moesia bölgesinde, günümüz Bulgaristan'ın Balçık kasabası sınırları içerisinde bulunan antik kenttir. MÖ V. yüzyılda kurulmuş bir Trak yerleşimi olarak kurulmuş, Ancak daha sonra İyonya antik Yunanlılar tarafından kolonize edilmiş ve Cruni veya Krounoi [Κρουνοί] ismi verilmiştir. Antik kentin ismi denizde bir Dionysos heykelinin bulunmasından sonra Dionysopolis olarak değiştirilmiştir. Dionysopolis [Διονυσόπολις] olarak da bilinmektedir. Antik kenti ayrıca Matiopolis olarak da bilinir. Antik Frigya bölgesinde bulunan Dionysopolis [Διονυσόπολις] ile karıştırılmamalıdır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Dionysoupolis [Διονύσου πόλις] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.