The title of the page

Dokimeion Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
Dokimeion [ Δοκίμειον ] Antik KentiAntik dönem ismi Docimium, Docimia veya Docimeium [ Δοκίμια veya Δοκίμειον ] olan antik kent günümüz Afyonkarahisar / İscehisar ilçesidir. Antik kentin adı Dokimeion, Dokimia Kome, Dokimaion ve daha sonra Latince Dokimion olarak değişmiştir. Adını Makedon ordusundaki subaylardan birisi olan Docimus'tan almıştır ve Frigya'nın ender Helenistik yerleşim yerlerinden biridir. Roma imparatorluğu döneminde esas olarak, Tiberius zamanından beri imparatorluk kontrolü altında olan ve muazzam miktarlarda beyaz ve çok renkli [pavonazetto] mermer üreten ocaklarıyla bilinmektedir. Dokimeion [ Δοκίμειον ] bölgesi sütunlu lahitleri gösterişlidir. Yüksek sanat kalitesi ile göz alıcıdır.

Dokimeion [ Δοκίμειον ] antik kentindeki atölyelerdeki ustalar Roma’ya kadar gitmiş ve burada eserler yapmışlardır. Antalya’daki Perge Antik Kenti’nden yurtdışına kaçırılan ve İsviçre’de ele geçirilen Herakles Lahdi [50 yıl sonra ülkemize iade edilmiştir.] Dokimeion [Δοκίμειον ] antik kentinde yapılmıştır.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Dokimeion [ Δοκίμειον ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Ayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Şub 2022
Mesajlar
84
Beğeni
289
Dokimeion antik kentin lahit eseri ustaların kalitesini gerçeken ortaya koymuş ,figürlerdeki tasarımlar çok canlı duruyor (y)
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.