Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Efes Antik Kentinden Cistophorus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

İmparator Augustus ve Oğlak Burcu

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AVG.jpg


Roma'nın en dikkat çeken tarihçisi ve biyografi yazarı Suetonius'a [Σουητώνιος] göre imparator Augustus, ay Oğlak burcundayken doğmuştu. Bunu büyük kaderinin bir işareti olarak gören imparator Augustus,Oğlak sembolünü antik sikkelerin üzerine darb ettirmiş ve sayısız sanat eserine de dahil ederek kendisiyle yakından ilişkilendirmiş, böylece Oğlak imparatorluk ikonografisinin standart bir parçası haline gelmiştir.

İmparator Augustus'un ardılları, kendi iddialarını meşrulaştırmak için periyodik olarak kendi antik sikkelerinin üzerinde oğlak tasvirini kullanmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Ephesus [Efes] antik kentinde darb edilmiş Cistophorus [κιστοφόρος] kategorisinde olan İmparator Augustus'a ait antik sikkelerdir. Sikkelerin ön yüzlerinde İmparator Augustus portresi arka tiplerde sırtında Cornucopia taşıyan Oğlak tasvirleri vardır.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AUGUSTUS (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AUGUSTUS (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AUGUSTUS (3).jpg