The title of the page

Elaious Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Elaious [Ἐλαιοῦς] Antik Kenti

Antik dönem ismi Elaeus veya Elaious [Ἐλαιοῦς] olan antik kent Gelibolu Yarımadası güney ucunda, günümüz Çanakkale Şehitler Anıtı’nın bulunduğu alan ile, batısındaki küçük körfez [Morto Limanı] arasında bulunmaktadır. Bu körfez aynı zamanda antik kentin limanıdır. Atinalı göçmenler tarafından kurulmuştur. Büyük Darius'un oğlu I. Serhas [Xerxes Ahameniş İmparatorluğu'nun Pers kralı] Yunanistan seferine çıkmadan önceElaious [Ἐλαιοῦς] antik kentini askeri üs ve lojistik merkezi olarak kullanmıştır.

Antik kentin tapınağı olan Protesilaos [ Πρωτεσίλᾱος ] tapınağından ise, günümüze gelen kalıntı yoktur. Tapınağın Protesilaos’un mezarı diye bilinen bir Thrak Tümülüsünün [Karaağaçtepe Höyüğü] yakınlarında olduğu düşünülmektedir. Kilikya bölgesindeki Elaious [Ἐλαιοῦς] antik kenti ile karıştırmayınız.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Elaious [Ἐλαιοῦς] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.