Antik Sikkeler Nümzimatik

Elaious Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
Elaious [Ἐλαιοῦς] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik dönem ismi Elaeus veya Elaious [Ἐλαιοῦς] olan antik kent Gelibolu Yarımadası güney ucunda, günümüz Çanakkale Şehitler Anıtı’nın bulunduğu alan ile, batısındaki küçük körfez [Morto Limanı] arasında bulunmaktadır. Bu körfez aynı zamanda antik kentin limanıdır. Atinalı göçmenler tarafından kurulmuştur. Büyük Darius'un oğlu I. Serhas [Xerxes Ahameniş İmparatorluğu'nun Pers kralı] Yunanistan seferine çıkmadan önceElaious [Ἐλαιοῦς] antik kentini askeri üs ve lojistik merkezi olarak kullanmıştır.

Antik kentin tapınağı olan Protesilaos [ Πρωτεσίλᾱος ] tapınağından ise, günümüze gelen kalıntı yoktur. Tapınağın Protesilaos’un mezarı diye bilinen bir Thrak Tümülüsünün [Karaağaçtepe Höyüğü] yakınlarında olduğu düşünülmektedir. Kilikya bölgesindeki Elaious [Ἐλαιοῦς] antik kenti ile karıştırmayınız.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Elaious [Ἐλαιοῦς] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BV32 (10).jpg
 
Son düzenleme: