Antik Sikkeler Nümzimatik

Ennea Hodoi Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
Ennea Hodoi [Ἐννέα Ὁδοί] Dokuz Yol Antik Kenti

c7qs3ye.jpg


Ennea Hodoi [Ἐννέα Ὁδοί], Amphipolis antik kentinin eski adıdır. Ennea Hodoi [Ἐννέα Ὁδοί], Makedonya'dan Trakya'ya stratejik açıdan önemli bir geçiş olan ve deniz inşaatı için gerekli olan yoğun ormanlar açısından da zengin olan ve altın ve gümüş madenlerine yakın olan Strymon vadisini kontrol ediyordu. Dokuz Yol anlamına gelen adını Trakya ve Makedonya'nın farklı yerlerinden burada birleşen yolların sayısından almıştır.

Herodotus'a göre, Xerxes ve ordusu, o nehre beyaz atlar kurban ettikten ve dokuz genç ve dokuz bakireyi diri diri gömdükten sonra, Strymon'u köprüler üzerinde geçtiği yer burasıydı.

Bu değerler nedeniyle, MÖ 465'te Atina tarafından Ennea Hodoi'nin kolonileştirilmesi girişimi başarısızlıkla ve koloninin kaybıyla sonuçlanmıştır. MÖ 437'de Nicias'ın oğlu Hagnon yönetiminde bu yeni yerleşim Amphipolis adını aldı.

Amphipolis [Ἀμφίπολις] Antik Kenti Sikkeleri İçin Tıklayınız.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Ennea Hodoi [Ἐννέα Ὁδοί] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (10).jpg
 

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
223
Beğeni
473
Bu kadar nadide nümismatik eserlerin gorsellerini ve bilgilerini özenle hazırlayıp sundugunuz için çok teşekkürler @Antik Sikkeler