Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Ennea Hodoi Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,190
Beğeni
12,341

ΕΝΝΕΑ ΟΔΟΙ - Ennea Hodoi = Dokuz Yol Antik Kenti


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ENNA.jpg


Ennea Hodoi, Amphipolis antik kentinin eski adıdır. Ennea Hodoi, Makedonya'dan Trakya'ya stratejik açıdan önemli bir geçiş olan ve deniz inşaatı için gerekli olan yoğun ormanlar açısından da zengin olan ve altın ve gümüş madenlerine yakın olan Strymon vadisini kontrol ediyordu. Dokuz Yol anlamına gelen adını Trakya ve Makedonya'nın farklı yerlerinden burada birleşen yolların sayısından almıştır. Herodotus'a göre, Xerxes ve ordusu, o nehre beyaz atlar kurban ettikten ve dokuz genç ve dokuz bakireyi diri diri gömdükten sonra, Strymon'u köprüler üzerinde geçtiği yer burasıydı. Bu değerler nedeniyle, MÖ 465'te Atina tarafından Ennea Hodoi'nin kolonileştirilmesi girişimi başarısızlıkla ve koloninin kaybıyla sonuçlanmıştır. MÖ 437'de Nikias'ın oğlu Hagnon yönetiminde bu yeni yerleşim Amphipolis adını aldı. Amphipolis antik kenti sikkeleri İçin Tıklayınız.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Ennea Hodoi antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EN1 (10).jpg
 

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Bu kadar nadide nümismatik eserlerin gorsellerini ve bilgilerini özenle hazırlayıp sundugunuz için çok teşekkürler @Antik Sikkeler