The title of the page

Epiphaneia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Epiphaneia [ἐπιφάνεια] Antik KentiAntik dönem ismi Epiphaneia [ἐπιφάνεια] olan antik kent günümüz Hatay/Erzin ilçesi sınırları içinde Gözeneler bölgesinde bulunan antik kenttir. Epiphaneia [ἐπιφάνεια] Tanrının görünüşü, ortaya çıkışı ve parlaklığı anlamlarına gelir ve ep if an i ah olarak telafuz edilir.

Çeşitli makalalerde Epiphaneia [ἐπιφάνεια] antik kentinin diğer adı İssos olarak belirtilmektedir bu bilgiler hatalıdır. Epiphaneia [ἐπιφάνεια] Antik Kenti'nin diğer adı İssos [Ἱσσός ] değildir. Antik kentin ilk ismi Oeniandros'dur. Daha sonra Epiphaneia [ἐπιφάνεια] olarak değişmiştir. Büyük İskender’den sonra bölgeye hakim olan Seleukos Nikatör’ün kurmuş olduğu, Romalılar döneminde ise Çiçero’nun da bu şehirde kaldığı ve yörenin valisi olduğu Epiphaneia [ἐπιφάνεια] antik kentidir. Epiphaneia [ἐπιφάνεια] antik kentinin İssos [Ἱσσός ] antik kenti ile alakası yoktur. İssos [Ἱσσός ] antik kenti günümüz Hatay/Dörtyol ilçesi Yeşilköy kasabası bölgesinde ve Epiphaneia [ἐπιφάνεια] antik kentinin yaklaşık 13 km güneyinde Kinet Höyüğü olarak bilinen höyüğün kendisidir. İssos [Ἱσσός] Antik Kenti Erzin’de değil günümüz Yeşilköy beldesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. İssos [Ἱσσός] Antik Kenti Büyük İskender ile Dara’nın yaptığı savaşa da adını vermiş olan antik kenttir.MÖ 333 yılında, Ahameniş [Pers] hükümdarı III. Darius ile Makedonya kralı Büyük İskender arasında yapılan İssos Savaşı/İssus Savaşı günümüz Hatay'ın Erzin ilçesinin yaklaşık 7 km batısında bulunan İssos Ovası'nda, antik Epiphaneia [ἐπιφάνεια] antik kentinin yakınlarında meydana gelmiştir. Savaş Büyük İskender komutasındaki Makedon ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştır.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Epiphaneia [ἐπιφάνεια] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
kadim şehir hatayin nadide antik kentlerinden birini sayenizde gördük nümizmatik severlerin faydalanabileceği antik sikkelerini incelemekte büyük keyif
teşekkürler @Antik Sikkeler
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.