The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Epirote Cumhuriyeti Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
Epirote League - Eski bir Yunan Epirote Koalisyonu [ Κοινὸν Ἀπειροτᾶν]MÖ 232'de çeşitli kabileler Epirote Koalisyonunu/Federasyonunu [Κοινὸν Ἀπειρωτᾶν] oluşturarak Epir Krallığını bir Cumhuriyet'e dönüştürmüştür. Sonraki yarım yüzyıl boyunca savaşan güçler, Roma ve Makedonya arasında kalmıştır. 3. Makedonya Savaşı sırasında [MÖ 171-168], Molossian Epirotes [Antik çağın en büyük generallerinden biri olarak kabul edilen Epiruslu Pyrrhus] Makedonya'yı destekledi ve Koalisyon dağılmıştır.

Epirote kabileleri çoğunlukla Helenleştirilmiş [Yunan kültürüne uyarlanmış] İliryalılardı. Büyük şehir devletlerinin içinde veya çevresinde yaşayan diğer Yunan halklarının aksine, ilk Epirotlar küçük köy kümelerinde yaşıyorlardı. Chaoniler kuzey Epirus'ta ve Thesprotiler güneyde yaşıyordu. Her ikisi de Makedonya Savaşları sırasında Roma ile ittifak kuran Epirote Koalisyonunun üyeleri idi.

Kabilelerin en güçlüsü olan Molossian kabilesi, Epirus'ta baskın oyunculardı. Bölgenin ilk hanedan krallıklarını oluşturdular ve Roma fethinden önce yönetici sınıftılar. Makedonya'yı Roma'ya karşı desteklediler ve bedelini halkının köleliğinde ödediler. Aemilius Paullus komutasındaki Roma, MÖ 167'de ülkeyi yağmaladı ve 150.000 kişiyi köle olarak almıştır.

Epirote koalisyonunun darb etmiş olduğu antik sikkelerin ön yüzlerinde yoğun olarak Zeus Dodonaeus'un veya, Zeus Dodonaeus ile birlikte Dione'nin büstleri, arka tiplerde Boğa veya Kartal tasvirleri ile birlikte ΑΠΕΙΡΩΤΑΝ-APEIROTAN lejantları görülmektedir. Diğer tik antik sikkeler ön yüzlerde Zeus ve Artemis tasvirleri görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Epir bölgesinde, Epirote Cumhuriyeti adı altında arb edilmiş olan antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,500
Beğeni
10,423
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.