The title of the page

Erythrai Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,952
Beğeni
9,814
Erythrai [ Ἐρυθραί ] Antik KentiAntik dönem ismi Erythrai [ Ἐρυθραί ] olan antik kent günümüz İzmir - Çeşme ilçesine bağlı Ildırı köyü bölgesinde yer almaktadır.
Erythrai sözcüğünün Yunanca’da Kırmızı anlamına gelen Erythros‘tan türediği kent toprağının kırmızı renginden dolayı Erythrai’nin Kızıl Kent anlamında kullanıldığı sanılmaktadır. Bir diğer görüş açısı ise antik kent adını ilk kurucusu Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythro’tan almıştır.Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kenti Lidya ve daha sonrada Persler’in eline geçmiştir. Pers'lere karşı diğer İyon kentleri gibi ayaklanmaya katılan Erythrai [ Ἐρυθραί , bütün İyon kentleri ile birlikte MÖ 334’te Büyük İskender, antik kente bağımsızlığını kazandırır.

Büyük İskender’in ölümünden sonra ortaya çıkan kargaşalar sonucu bir çok el değiştiren Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kenti Pergamon [Bergama] Krallığının eline geçer. MÖ 133’te ise Roma İmparatorluğu içinde özgür bir kent statüsü kazanmıştır.Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kentinde darp edilmiş ön yüzünde yıldıza benzer çiçeğin bulunduğu örneklerden sonra ortada çift daire etrafına konmuş dokuz habbe olan ve arka yüzü dörde bölünmüş quadratum incusum'u olan Antik Sikkeler mevcuttur. Yine aynı şekilde Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kentinde darp edilmiş Antik Sikkeler ön yüzünde aslan postu içinde arkaik Herakles başı bulunan elektron sikkeler de mevcuttur.

Elektron sikkelerle aynı ağırlıkta, ön yüzünde galopa kalkmış ata binmiş çıplak bir erkeğin bulunduğu, arka yüzü yine quadratum incusum'lu örnek Antik Sikkeler mevcuttur. Pers istilası sırasında ön yüzünde şaha kalkmış atı zapt etmeye çalışan kahraman Erythros, arka yüzde ise 10 veya 12 yapraklı rozeti ile EPY [ERY] yazısı olan Antik Sikkeler darp edilmiştir. Daha sonraki dönemlerde darp edilen Antik Sikkeler ön yüzde aslan postu giymiş Herakles başı, arkada bazı örnek Antik Sikkeler'de boğa protomu, bazılarında defne çelengi içinde arı ve büyük bir kısmında sadakla Herakles sopası arasında majistra isimleri olan Antik Sikkeler yoğundur.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Erythrai [ Ἐρυθραί ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
Bu sitedeki tasarım ve yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.

antiksikkeler1500563-300x225.png
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.