Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Filistinde Yahudi Sikkesi Bulundu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
225
Beğeni
471
Filistinde mescidi aksa bölgesinde yapılan arkeolojik araştırmalar ve restorasyonlar esnasında MS 66-67 roma geç antik çağına tarihlenen İsrail şekeli olarak adlandırılan bir antik sikke bulundu.

a234.jpg


Bulunan antik sikke Seleukos hükümdarlarına karşı mücadelede bir Yahudi devletinin kurulmasından Romalılara karşı ikinci ayaklanmanın bastırılmasına kadar eski Yahudiliğin farklı dönemlerine tanıklık ediyor. Arkeolog Stefan Krmnicek, Motifler ve yazıtlar, Yahudilerin bağımsızlık mücadelesinin yanı sıra Helenistik etkileri ve Roma işgal dönemini yansıtıyor diyor.

Tübingen Üniversitesi'ne göre, eski Yahudi sikkeleri Almanya'da nadiren görülüyor. Koleksiyona ait en son madeni paralar, MS 132-135 yılları arasında Romalılar tarafından bastırılan Yahudi ayaklanması zamanına aittir. O zamanlar Yahudi isyancılar, İbranice yazıtlar ve dini motiflerle Roma sikkelerine gereğinden fazla damga basarlardı. açıklamasında bulundu