Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Galerius Askerlerle Uyum

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Galerius, Aurelianus ve ardından Probus'un ordularında sıradan bir asker olarak görev yapmaktaydı. Diokletianus'un emrinde görev yaptığı sırada askeri kariyeri Praetorian Valisi pozisyonuyla doruğa ulaşmıştı. Diokletianus'un imparatorluğu yönetmeye yönelik yeni planı uyarınca, Galerius'u yeni Tetrarşi'deki Sezarlardan biri olarak seçmiştir. Diokletianus'un kısa süre sonra tahttan çekilmesiyle Galerius otomatik olarak Augustus olmuştur. Ancak Galerius'un saltanatının geri kalanı, Tetrarşi ilkelerine aykırı olarak kendi soyundan bir hanedan kuracak ve aynı zamanda artık Roma'dan gelen bir isyana liderlik eden, gittikçe sorunlu hale gelen Maxentius'la uğraşacak olan Konstantius Chlorus'un [Büyük Konstantin'in babası] iktidarı ele geçirmesine karşı savaşmakla geçecekti. Galerius, antik sikkelerin üzerinde adı hiçbir zaman yazılmayan birkaç imparatordan biridir. Bunun yerine, ikisi de aynı soyadına sahip olduğu için sık sık imparator Maximianus'la karıştırılır. Galerius'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GALERIUS.jpg


Sikke ön yüzde imparator Galerius büstü. Soldan sağa GAL VAL MAXIMIANVS NOB CAES - Galerius Valerius Maximianus Nobilis Caesar: Galerius Valerius Maximian Soylu Sezar lejantı. Sikke arka yüzde Jüpiter [Zeus] ve Galerius birbirlerine dönük aralarında zafer tanrıçası Victory [Nike] tutuyorlar. Soldan sağa CONCORDIA MILITVM - Concordia Militum: Askerlerle Uyum lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GAL.jpg