The title of the page

Gaziura Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Gazioura [Γαζίουρα] Antik KentiAntik dönem ismi Gaziura [Γαζίουρα] olan antik kent günümüz Tokat/Turhal ilçesi sınırlarında bulunan antik kenttir. Pers soylularından Ariaretes, Gaziura'yı [Turhal] başkent yapmıştır. Bizans sınırları içerisinde olduğu yıllarda küçük bir yerleşim birimi olan Turhal, Beylikler döneminde Eratna Beyliği sınırları içine girmiştir. Pontus Galatikus, Ustus Polemoniakus, Komona Pontiki olarak da bilinmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Gaziura [Γαζίουρα] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811

Kapadokya Krallığı'nın ilk Kralı olan I. Ariarathis [Ἀριαράθης], Gaziura'yı [Turhal] başkent yaptığı zaman burada darb ettirmiş olduğu gümüş Drahmi sikkeler.
 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
muhteşem figürler içeren bu antik kent sikkelerine numizmatik alanında kayıtsız kalmak takdir etmemek mumkun değil
bu ve benzeri tüm içerikleri itinayla sunduğunuz için çok teşekkürler
@Ares
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Talaura [Τάλαυρα] Pontus kralı Mithridates VI'nın hazinelerini sakladığı kalenin adı olup konumu hakkında farklı görüşler olmakla birlikte konumu net olarak bilinmemektedir. Gazioura [Γαζίουρα] Turhal ve Talaura'nın [Τάλαυρα] aynı yer olduğu Mithridates'in hazinelerini sakladığı kalenin Turhal kalesi olduğu görüşü vardır. Bilgiler kesin olmamakla birlikte Talaura [Τάλαυρα] günümüz adı Bayramtepe eski adıyla Horoztepe olan lokasyon üzerinde gösterilmektedir.

Yeşilırmak kıyısından Turhal kalesinin görünümü [1842 Hamilton]Talaura [Τάλαυρα] antik kentinde darb edilmiş olan antik sikkeleri Gazioura [Γαζίουρα] Turhal bölgesi içinde paylaşmanın uygun olduğunu düşünmekteyiz. Talaura [Τάλαυρα] antik kentinde darb edilmiş olan bronz sikkeler üzerinde antik kent ismi ΤΑΥΛΑΡΩΝ/TAULARON olarak görülmektedir.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.