Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Germa Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341

Germa Antik Kenti Sikkeleri


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Germa.jpg


Germa antik kenti, Galatya'nın kuzeybatısında, Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesine bağlı günümüz Babadat köyü bölgesinde imparator Augustus'un Roma eyaleti Galatya'da kurduğu 13 koloniden biridir. Kentin MÖ 17 yılında kurulması, bir yandan Roma iç savaşı gazilerine sunulan yeni toprak ihtiyaçlarına hizmet ederken, diğer yandan yeni Galatya eyaleti üzerinde Roma egemenliğinin pekişmesine katkıda bulunmuştur.

Notitiae Episcopatuum'a [Kilise belgerleri] göre, Germa yer adının yanı sıra Germocolonea adını da bildirirken, Ptolemy antik kente Germa Colonea veya Therma Colonea adını verir. Nümizmatik ve epigrafik kanıtlara göre antik kente Colonea Julia Augusta Felix Germenorum da deniyordu. Germa ve Therma yer adları Hint-Germen kökenlidir ve şehrin batısındaki kaplıcalarla bağlantılıdır. Ayrıca Colonea kelimesinin de aralarında bulunduğu tüm bileşik adlar, İmparator Augustus tarafından kentin bir Roma kolonisi [colonia] olarak kurulmasıyla bağlantılıdır.

Antik kent, Roma İmparatorluğu'nun diğer kolonileri gibi organize edilmiştir. Antik kentte sikke darbı MS 183/184 ile 218/221 yılları arasında 40 yıl sürmüştür. Antik sikkeler İmparator Commodus [177-192], Marcus Opelius Macrinus [217-218], Marcus Opelius Antoninus Diadumenianus [218] ve imparator Elagabalus'un [218-222] karısı imparatoriçe Aquilia Severa dönemlerine tarihlendirilmektedir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_GERMA (9).jpg
Germa_antik sikkeler nümizmatik.jpg