Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Gönüllü Arkeologlar Altın Sikkeler Buldu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
İsrail'in merkezindeki bir arkeolojik kazıda bulunan Abbasi dönemine ait altın sikkeler (18 Ağustos 2020)
.
Bulunan Paranın çoğu, bölgenin Abbasi halifeliğinin bir parçası olduğu erken İslam dönemine kadar uzanıyor.
Madeni paralar 845 gr (30 ons) ağırlığında ve gömüldüklerinde halifeliğin şehirlerinden birinde lüks bir ev almaya yetecek kadar büyük bir meblağ değerinde olacaktı.
Gönüllü Oz Cohen, İsrail'in merkezindeki bir arkeolojik kazıda bulunan altın sikkelerin tozunu fırçalıyor (18 Ağustos 2020)

Gönüllü Oz Cohen, madeni paraların üstünü açtığında ilk başta çok ince yapraklar gibi göründüğünü söyledi.
"Kesinlikle bu kadar önemli miktarda altın sikke bulmak son derece nadirdir. Altının her zaman çok değerli olduğu, eritildiği ve nesilden nesile yeniden kullanıldığı göz önüne alındığında, onları arkeolojik kazılarda neredeyse hiç bulmuyoruz."

Defineyi keşfeden genç Oz Cohen, "İnanılmazdı. Toprağı kazdım ve toprağı kazdığımda çok ince yapraklara benzeyen şeyler gördüm. Tekrar baktığımda bunların altın sikkeler olduğunu gördüm."
Bir madeni para uzmanı olan Robert Kool, önbelleğin tam altın dinarlardan ve ayrıca 270 küçük altın kırpıntısından oluştuğunu söyledi - "küçük bozukluk" olarak hizmet etmek için kesilmiş dinar parçaları.

Sikkelerden birinin, Bizans İmparatoru Theophilos'un Konstantinopolis'te basılan bir altın solidus parçası olduğunu ve bunun, bu dönemde iki rakip imparatorluk arasındaki sürekli bağlantıların ender maddi kanıtı olduğunun kanıtıydı